Potyczka dziennikarza Reutersa z saudyjskim księciem

Opublikowano: 07.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Media, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1673

Środa 5 października będzie niemiłym wspomnieniem dla agencji Reutersa. Saudyjski minister do spraw energetyki książę Abdulaziz Al Saud, zamiast odpowiedzi na dwa pytania Alexa Lawlera, dał mu niewyszukaną reprymendę.

Minister niezadowolony z wcześniej opublikowanej przez agencję relacji miał pretensję, że podała ona nieprawdę jakoby ceny paliw ustalone zostały przez Arabię Saudyjską i Rosję.

Kłopotliwa dla dziennikarza sytuacja miała miejsce na konferencji prasowej uczestników OPEC (Organizacji Państw Eksportujących Ropę). Agencja powoływała się wprawdzie na anonimowe źródło, lecz wyjaśnienie nie spotkało się ze zrozumieniem. Minister odmówił odpowiedzi na pytania Lawlera zarzucając mu publikowanie kłamstw zalecając korzystanie z innych źródeł. Zarzucił dziennikarzowi dwukrotne kłamstwo. Pierwszym była rzekoma zmowa Arabii Saudyjskiej i Rosji w podważeniu amerykańskiej ceny 100 dolarów za baryłkę ropy. Mimo obszernego wyjaśnienia i domagania się sprostowania, nie zamieszczono go.

Minister skwitował prośbę dziennikarza o odpowiedź na swoje pytania przypominając: „W dniu, kiedy ukazał się artykuł o rzekomych rozmowach saudyjsko-rosyjskich, nie prowadziłem żadnych rozmów z przedstawicielem Rosji. Żadnych. Spędziłem 25 minuty wyjaśniając tę kwestię jednej z szanownych osób reprezentujących Reutersa w Dubaju, by wytłumaczyć, że nie prowadzimy targów cenowych. Byłem uprzejmy wobec agencji. Proszę więc kierować pytania do innych osób, nie do mnie. Nie rozmawiam z Reutersem dopóki nie spotkam się z szacunkiem należnym ministrowi energetyki Arabii Saudyjskiej”.

https://www.youtube.com/watch?v=du-bnRd5yzc

Przedstawiciele OPEC i OPEC+ spotkali się w Wiedniu, gdzie ustalono, że zmniejszony popyt będzie wymagał redukcji wydobycia dla uzdrowienia cen paliw płynnych w krajach członkowskich. Decyzja zapadła wbrew naleganiom Stanów Zjednoczonych o zwiększenie wydobycia. Kraje OPEC zgodziły się na dzienną obniżkę wydobycia o 2 miliony baryłek dziennie począwszy od listopada. Półtora roku temu cena baryłki ropy miała rekordowo niski poziom – 19 dolarów, by w październiku 2021 r. osiągnąć 85 dolarów za baryłkę. Stopniowe cięcie wydobycia od 2022 r. przekreśla nadzieję na obniżkę inflacji wynikającej z cen paliw na całym świecie.

Niezadowolone Stany Zjednoczone przyjęły kolejny pakiet sankcji uderzający w kraje pośredniczące w handlu ropą. Oznacza to jeszcze bardziej rozległy paraliż gospodarczy wymuszający wariant atomowy.

Opracowanie: Jola
Wideo: YouTube.com
Na podstawie: OpIndia.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.