Potrzebujemy jedynie 8% DNA?

Opublikowano: 29.07.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 529

Zdaniem uczonych z University of Oxford jedynie 8,2% DNA odgrywa jakąś rolę. Wyniki badań stoją w sprzeczności z tym, czego dowiedzieliśmy się w 2012 roku, kiedy to uczeni skupieni wokół projektu ENCODE (Encyclopedia of DNA Elements) poinformowali, że aż 80% naszego genomu jest „funkcjonalne”. Jednak wyniki te od początku były krytykowane. Inni eksperci twierdzili, że naukowcy z ENCODe przyjęli zbyt szeroką definicję funkcjonalności, a sam fakt, że DNA jest aktywne n ie oznacza, że aktywność ta ma jakiekolwiek konsekwencje.

Naukowcy z Oxfordu sprawdzili, która aktywność genomu pociąga za sobą jakieś konsekwencje, a która nie. Zbadali, które części DNA uniknęły zmian przez ostatnich 100 milionów lat. Brak zmian oznacza, że dany fragment DNA jest istotny, a jego funkcje są potrzebne organizmowi. “To w dużej mierze kwestia tego, jak zdefiniujemy funkcjonalne DNA. Uzyskane przez nas wyniki nie są znacząco różne od bazy danych ENCODE jeśli przyjrzymy się jej pod kątem tej samej definicji funkcjonalnego DNA” – mówi profesor Chris Pointing.

Uczony podkreśla przy tym, że kwestia funkcjonalności DNA jest jest dyskusją czysto akademicką. “Definicje są ważne. Gdy sekwencjonujemy DNA pacjenta i jeśli uznajemy, że większość DNA jest funkcjonalna, to musimy zwracać uwagę na każdą mutację. Jeśli zaś za funkcjonalne uznamy 8% DNA to musimy zbadać mutacje występujące na 8% kodu. Z medycznego punktu widzenia jest to podstawowa różnica.”

Na potrzeby swoich badań naukowcy porównali DNA różnych ssaków, od myszy i świnek morskich po psy, konie i ludzi. “W czasie, gdy gatunki te ewoluowały ze wspólnego przodka, pojawiały się mutacje, zachodziła naturalna selekcja, która pozostawiła użyteczne fragmenty DNA nietkniętymi” – mówi doktor Gerton Lunter. Uczeni przyjęli, że mutacje pojawiają się w DNA przypadkowo. Jedynymi miejscami, gdzie nie występują, są funkcjonalne fragmenty DNA, gdyż tam działa mechanizm mający uchronić genom przed zmianami w miejscach, które dobrze spełniają istotną rolę. “Odkryliśmy, że 8,2% ludzkiego genomu jest funkcjonalne. Nie możemy stwierdzić, gdzie znajduje się każdy z fragmentów tych 8,2%, ale nasze wyliczenia są w dużej mierze wolne od hipotez i założeń” – stwierdził Lunter.

Naukowcy zauważają, że jesteśmy przekonani, że nasze DNA spełnia ważne funkcje. Tymczasem, jeśli uczeni z Oxfordu mają rację, to większość genomu jest bezużyteczną pozostałością ewolucyjną. Co więcej, nie wszystkie fragmenty funkcjonalnego DNA są równie ważne. Wszystkie procesy biologiczne naszych organizmów są zarządzane przez nieco ponad 1% genomu. Pozostałe 7% odpowiada prawdopodobnie za włączanie i wyłączane genów kodujących proteiny. “Proteiny te pozostają identyczne w każdej komórce naszego ciała od urodzenia do śmierci. Które zostaną włączone, w którym miejscu i czasie podlega kontroli tych pozostałych 7% genomu” – dodaje doktor Chris Rands.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. dona 29.07.2014 10:33

    A co, jeśli to nie DNA jest śmieciowe tylko naukowcy? :)) Jak to mawiają informatycy: śmieci na wejściu (wiedza podręcznikowa), to i śmieci na wyjściu…

  2. adambiernacki 29.07.2014 10:38

    O masz! W tych 8% znajduje się “gen ubóstwa” oraz ten co odziedziczyliśmy po Neandertalczykach wywołujący raka, cukrzycę i sprawiający, że pasza i “leki” produkowane przez koncerny są szkodliwe:-))

  3. Jedr02 29.07.2014 11:52

    “ale nasze wyliczenia są w dużej mierze wolne od hipotez i założeń”

    W dużej mierze… Co to za naukowcy jeśli formułują wnioski mając w podstawach hipotezy i założenia. Tak naprawde te ich badania to jest taka konpcepcja że jeśli przyjmiemy, to i to, to dopasowując do tego obserwacje wyjdzie nam coś. Jako tako to coś jest spekulacją, ale do publicznych mediów idzie to jako wynik badania naukowego. Potem jakiś inteligent będzie się chwalił w towarzystwie że tylko 8% genów jest potrzebne, tak jak dzisiaj wymyślają sobie ile to % mózgu jest aktywne.

  4. MB 29.07.2014 12:33

    Widzę już w komentarzach to co sam chciałem napisać 🙂 Te wyliczenia nie są “w dużej mierze wolne od hipotez i założeń” tylko przeciwnie, w całości są efektem przyjęcia założeń i hipotez całkowicie spekulacyjnych i z nauką nie mających nic wspólnego – no chyba że z filozofią… Po iluś tam dekadach badań stada uczonych idiotów dalej prawie nic nie wiedzą o DNA.

  5. Jedr02 29.07.2014 13:02

    Otoczenie jak widać jest niesamowicie złożoną strukturą, liczba aspektów które można badać może być i nieskończona. I co tu zrobić w takiej sytuacji? 🙂

  6. mgmg 29.07.2014 15:57

    Cokolwiek by wam napisali to i tak byście hejtowali. Taka juz wasza natura.

  7. Czejna 29.07.2014 17:55

    mgmg
    Prosze nie zmyslac, ze cokolwiek.
    A twoja natura jest lykanie wszystkiego
    jak pelikan, bezkrytycznie?
    A moze po prostu “cokolwiek” jest zawsze doskonale,
    tylko my nie jestesmy w stanie tego ogarnac?

  8. Hassasin 30.07.2014 17:38

    ,Zbadali, które części DNA uniknęły zmian przez ostatnich 100 milionów lat. Brak zmian oznacza, że dany fragment DNA jest istotny, a jego funkcje są potrzebne organizmowi.,,….absolutna mega ale to mega hiper bzdura. Od razu nasuwa mi się proste pytanie :a co z ewolucją ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.