Potężny wyciek metanu w Kalifornii

Opublikowano: 01.01.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 914

Największy wyciek gazu ziemnego w historii Stanów Zjednoczonych spowodował już ewakuację tysięcy mieszkańców południowej Kalifornii. A w dwa miesiące od czasu gdy metan zaczął się wydobywać z jednego ze zbiorników podziemnych, naukowcy i inżynierowie wciąż nie może wymyślić sposobu na zatrzymanie wydostającego się gazu.

Amerykańskie media twierdzą, że może to być największa katastrofa ekologiczna w tym kraju od wycieku ropy z platformy Deepwater Horizon w 2010 roku. Wszystko zaczęło się w dniu 23 października 2015. Odkryto wtedy wyciek w jednym z magazynów gazu ziemnego na północny zachód od Los Angeles. Inżynierowie nie są w stanie stwierdzić co było jego przyczyną, ale twierdzą, że rozszczelnienie musiało nastąpić głęboko pod powierzchnią. ich zdaniem znalezienie źródła wycieku zajmie co najmniej kilka miesięcy i wymaga kopania daleko od samego zbiornika, aby uniknąć zapalenia gazu i w konsekwencji wybuchu.

Sam wyciek jest niewidoczny dla ludzi, ale nowe nagranie w podczerwieni pokazuje wyraźnie potężny strumień gazu. Przez dwa miesiące do atmosfery wypływa do 45 tysięcy kilogramów gazu na godzinę. Mimo, że gaz ziemny jest czystszym źródłem energii niż węgiel, uwolniony do atmosfery jest gazem cieplarnianym i to o wielokrotnie większym potencjale niż znienawidzony obecnie powszechnie dwutlenek węgla.

Zatem wyciek nie jest tylko problemem dla mieszkańców okolicy, którzy narzekają na bóle głowy i trudności w oddychaniu, ale może mieć potencjalnie katastrofalne skutki w skali globalnej. Metan to główny składnik gazu ziemnego, który jest 80 razy skuteczniejszy w ocieplaniu naszej planety od dwutlenku węgla. Jest on aktywny w atmosferze przez około 20 lat po jego uwolnieniu. Szacuje się, że obecny wyciek dostarcza około 14 mln m3 na dobę. To tyle samo gazów cieplarnianych ile wyemitowałoby 7 mln samochodów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. hashi 01.01.2016 12:09

  Czyli co nie ma globalnego ocieplenia to trzeba pomóc wyciekiem gazu. By podtrzymać pretekst do płacenia podatku węglowego.

 2. jarchmiel 01.01.2016 14:49

  Wedlug mnie – to jakiś lichutki ten wyciek jak na te ilości jakie zostały podane w tym artykule. I jeszcze jedno – metan jak i co2 to cząsteczka, która odbija promieniowanie we wszystkie strony nie tylko w stronę ziemi ale także z powrotem w kosmos więc moim zdaniem globalne ocieplenie spowodowane przez w/w gazy to jeden wielki szwindel…..

 3. Szurnięty Mędrzec 01.01.2016 21:23

  Jakim cudem to wszystko się jeszcze nie zapaliło?

 4. 8pasanger 04.01.2016 00:28

  Aha na pewno Al Gore wywierci£ dziure, zeby biznesik klimatyczny mog£ się krecic.Ha ha to na pewno rowerzy$ci i wegetarianie!!!!!!Jednak polskie tytany intelektu jak Waszczykowski dadza odpor lewakom!!!!!!!:):)Da£ nam przyk£ad Bonaparte jak przegrywac mamy!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.