Postulują skrócenie letnich wakacji w Anglii do 4 tygodni

Krótsze wakacje, ale dłuższe przerwy w ramach half-term breaks – oto zalecenia płynące z raportu przygotowanego przez Nuffield Foundation, które mają poprawić sytuację zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

W Anglii należy porzucić kalendarz szkolny, który „utknął w miejscu od czasów wiktoriańskich” i wprowadzić zasadnicze zmiany, jak wynika z raportu na temat przeciwdziałania nierównościom w edukacji po pandemii, który ma zostać opublikowany przez Fundację Nuffield w przyszłym miesiącu, jak podaje „Guardian”. Zalecenie w tej kwestii dotyczy organizacji toku nauki w szkołach podstawowych. W jego ramach wakacje letnie w placówkach państwowych mogłyby zostać skrócone z sześciu do czterech tygodni. Z kolei przerwy półsemestralne w okresie jesiennym i zimowym mogłyby zostać wydłużone z jednego tygodnia do dwóch.

Lee Elliot Major, profesor na Uniwersytecie w Exeter i jeden z autorów raportu, powiedział, że reforma kalendarza szkolnego w Anglii byłaby skutecznym i tanim sposobem przezwyciężenia podziałów edukacyjnych, które narosły od czasu pandemii koronawirusa. „Bardziej równomierne rozłożenie wakacji szkolnych na cały rok ma głęboki sens. Poprawia dobrostan uczniów i życie zawodowe nauczycieli bez dodatkowych kosztów. Równoważy koszty opieki nad dziećmi dla rodziców i potencjalnie poprawi wyniki w nauce wielu dzieci” – komentuje profesor Major, jak cytujemy za „Guardianem”.

„Skrócenie wakacji letnich z sześciu tygodni do czterech nadal zapewniłoby nauczycielom odpowiednią ilość czasu na regenerację, natomiast dwutygodniowe przerwy w połowie semestru w lutym i październiku zapewniłyby bardzo potrzebny czas wolny w najbardziej wyczerpujących okresach roku” – podsumowuje naukowiec.

Z raportu wynika, że niektórym uczniom, szczególnie tym z rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej i mającym dodatkowe potrzeby edukacyjne, trudno jest wrócić do nauki po długich wakacjach.

Wezwanie do zmian w tym zakresie jest następstwem propozycji ze strony walijskiego rządu dotyczących zmian w roku szkolnym 2025–2026. Początkowo obejmują one skrócenie przerwy letniej do pięciu tygodni i dłuższą przerwę w nauce jesienią. W ślad za tym mogłyby zostać wprowadzone bardziej radykalne środki, takie jak dalsze ograniczenie wakacji letnich i dostosowanie terminu świąt wielkanocnych.

W raporcie zauważono, że kilka trustów szkolnych i władz lokalnych w Anglii wprowadziło już dwutygodniową jesienną przerwę w połowie semestru. Unity Schools Partnership stwierdziła, że jesienią ubiegłego roku eksperyment z dłuższymi half-term breaks zaowocował gwałtownym spadkiem absencji wśród uczniów i nauczycieli.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk