Postępowanie ws. umów na czas określony w Polsce
Komisja Europejska interweniuje ws. umów na czas określony w Polsce po skardze złożonej przez NSZZ „Solidarność”, dotyczącej uchybień odnoszących się do stosowania tego rodzaju umów o pracę.
Jak zauważyli przedstawiciele związku, polskie prawo niedostatecznie chroni pracowników przed zawieraniem tego typu umów. Okres pomiędzy nimi jest zbyt krótki, a same umowy służą dzieleniu pracowników na lepszych i gorszych, umożliwiając np. dwutygodniowy okres wypowiedzenia nawet w przypadku pracownika o dziesięcioletnim stażu. Skarga objęła też definicję tzw. pracy cyklicznej, uzasadniającej stosowanie takich umów. Wyjaśnienia złożone przez polskie władze zostały uznane za niewystarczające, w związku z czym wszczęta została już oficjalna procedura KE.
„Solidarność” informuje, że w połowie stycznia związek złoży do Komisji kolejną skargę, dotyczącą wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Jak wyjaśnia rzecznik związku, Marek Lewandowski, dyrektywa unijna ogranicza go do trzykrotnie krótszego okresu, a jedynie w szczególnych przypadkach do 6 miesięcy. W Polsce nie zawarto tymczasem ogólnokrajowych umów branżowych, które jako jedyne w myśl unijnego prawa pozwalają na stosowanie tak długiego okresu rozliczeniowego jak obecnie.
Autor: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica.pl