Pośpiech emerytalny

Opublikowano: 16.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2749

Średni wiek w momencie otrzymania pierwszego świadczenia emerytalnego w 2019 r. wynosił łącznie 62,1 lat: 60,7 dla kobiet i 64,6 dla mężczyzn – zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny. Nowszych danych nie ma, ale pandemia najprawdopodobniej jeszcze przyśpieszyła proces wczesnego odchodzenia na „zasłużony odpoczynek”.

Seniorzy w dominującej większości przechodzą na emeryturę w pierwszych czterech latach od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W 2019 r. tak zrobiło 96,7 proc. kobiet i 91,9 proc. mężczyzn. „W przypadku mężczyzn otrzymanie pierwszego świadczenia w wieku 70 lat jest dalece rzadsze niż otrzymanie go w wieku 60 – 64 lata” – odkrywczo zauważa PIE. Ponad 7 proc. mężczyzn przechodzi na emeryturę przed osiągnięciem 65. roku życia. „Z kolei wśród kobiet w 2019 r. zaledwie 2,5 proc. zdecydowało się na „męski” wiek przejścia na emeryturę (65 – 69 lat)” – ubolewa instytut, wskazując, że w przypadku pań także więcej z nich otrzymało pierwsze świadczenie w wieku 55 – 59 lat niż w wieku 70 i więcej lat. Średni staż pracy osób na emeryturze w 2019 r. wynosił 35,3 lata (dla mężczyzn 37,3 lat, dla kobiet 33,7 lat). Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w sumie 70,5 proc. emerytów ma staż pracy krótszy niż 40 lat.

Wydaje się, że Polski Instytut Ekonomiczny życzyłby sobie, aby Polacy jak najpóźniej przechodzili na emerytury, ale rozumie, iż są powody, dla których ludzie wybierają „pasywny dochód z emerytury”, zamiast aktywnie pracować aż do śmierci. Istnieją też obiektywne, niezależne od jednostki i jej chęci lub niechęci do dalszej pracy, bariery dla kontynuacji aktywności ekonomicznej. „Dość oczywistą jest dużo większe ryzyko związane z bezrobociem wśród osób w wieku przedemerytalnym. W przypadku zwolnienia z pracy osobie w tym wieku trudniej jest znaleźć zatrudnienie niż osobie młodej (pracodawcy często postrzegają zatrudnianie pracowników, którzy zaraz przejdą na emeryturę, jako mniej opłacalne)” – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Seniorzy mogą zatem o wiele bardziej obawiać się bezrobocia w porównaniu z młodszymi osobami, nawet jeśli stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej nie jest wysoka. Wiek emerytalny postrzegany jest w takiej sytuacji jako bezpieczna przystań, w której senior zyskuje stabilizację oraz pozbywa się stresu i ryzyka, nie znajdując zarazem powodów, by pozostawać aktywnym na tak turbulentnym z jego perspektywy rynku pracy.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Husar 17.07.2021 09:26

    Żeby żyć trzeba pracować i płacić. Ten świat to jakaś ciężka kolonia niewolnicza. Zastanawiając się nad sensem życia to nie ma ono sensu, to ten system jest bezsensowny pod tym względem. Czemu ludzkość się godzi na taki stan rzeczy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.