Posłowie z Litwy chcą Dnia Pamięci Ludobójstwa na Ukrainie

Opublikowano: 16.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 913

Grupa litewskich parlamentarzystów proponuje, aby 9 maja na Litwie uczynić nie tylko Dniem Europy, ale także Dniem Pamięci Ofiar ludobójstwa na Ukrainie. Odpowiednią nowelizację ustawy o pamiętnych datach zarejestrowało 16 posłów należących zarówno do partii rządzących, jak i opozycji.

Wśród autorów projektu są marszałek Sejmu Viktorija Cmilyte-Nielsen, ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości, a główny inicjator i organizator akcji to wicemarszałek Sejmu Paulius Saudargas. „9 maja obchodzony jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej, ale jednocześnie wyciszane są zbrodnie wojenne i represje Związku Radzieckiego wobec całych narodów krwawej epoki stalinowskiej. Litwa, Ukraina i część Europy nie miały szans cieszyć się zwycięstwem nad nazistowskimi Niemcami, ponieważ jedno mocarstwo okupacyjne zostało zastąpione przez drugie, które również popełniało zbrodnie przeciwko ludzkości” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

„Dziś świat przeżywa ludobójstwo na Ukrainie dokonane przez Rosję Putina, która jest reinkarnacją Związku Radzieckiego. Tym samym ten dzień połączyłby tragedie doświadczane przez Ukraińców wtedy i teraz, czyli Hołodomor zorganizowany przez Związek Sowiecki, masakry, deportacje i eksterminacje ludności cywilnej w systemie Gułag oraz zbrodnie wojenne popełnione dziś przez rosyjskie wojsko” – tłumaczą inicjatorzy projektu.

9 maja obchodzony jest na Litwie jako Dzień Europy. Podobną decyzję podjął łotewski parlament, który 9 maja ogłosił Dniem Pamięci Ofiar Wojny na Ukrainie. W tym dniu imprezy masowe są również zabronione na Łotwie. Rosjanie zwykle świętują 9 maja jako dzień zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Podczas gdy świat zachodni oznacza koniec II wojny światowej w Europie dniem 8 maja.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

11

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 17.04.2022 09:46

    Ma się rozumieć że o eksterminacji Polaków w Ponarach też szanowni parlamentarzyści wspomną?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.