Posłowie walczą z obrotem gotówką

Opublikowano: 15.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 631

Rząd PiS w zakresie walki z płatnościami gotówkowymi podąża ścieżką wytyczoną przez poprzedników. Przedwczoraj ostatecznie przegłosowano nowe prawo obniżające drastycznie limit dozwolonych transakcji gotówkowych z 15 tysięcy euro do 15 tysięcy złotych.

To drastyczne obniżenie limitu jest tłumaczone jako sposób na walkę z przestępczością gospodarczą polegającą na wyłudzaniu zwrotów podatku VAT. Oczywiście w imię wali z przestępczością walczy się przedsiębiorczością, utrudniając swobodną wymianę gospodarczą i uprzywilejowując banki, które są głównymi beneficjentami mniejszych limitów transakcji.

Trudno spodziewać się, że to prawo cokolwiek zmieni. Będzie to po prostu kolejne przykręcenie śruby w ostatnich latach i zapowiedź tego co czeka nas w przyszłości. Świat w którym nic nie będzie można kupić i sprzedać bez posiadania jakiejś formy chipu RFID jest już bardzo blisko, a infrastruktura do zastąpienia gotówki kartami do transakcji zbliżeniowych już jest w prawie każdym osiedlowym sklepie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. jacekstu 15.04.2016 12:04

    Chyba kupisz, myślę, że ten limit dotyczy tylko przepływu pieniędzy między przedsiębiorcami, jeśli tak to kupując auto jako osoba prywatna nie powinno być problemu. Gdyby jednak było inaczej to pytanie, czy skoro nie możesz zapłacić za samochód gotówką to czy możesz dokonać wpłaty gotówki powyżej 15k na konto? Jest to przecież przepływ pieniędzy od Ciebie do banku.

  2. Maximov 15.04.2016 19:15

    A te wszystkie systemy działają tylko wtedy, gdy jest energia elektryczna.
    W razie jakiegoś kataklizmu i tak wracamy do jakiejś formy gotówki lub do barteru.

  3. agama 15.04.2016 20:46

    niech od razu do 15 zł obniżą, szybko ich lud pogoni

  4. janpol 16.04.2016 19:13

    Oczywiście, że każda transakcja gotówkowa pow. 15 tyś zł jest (będzie) podejrzana i może być przedmiotem dochodzenia, skąd obywatel ma pieniądze na tę transakcję a beneficjent takiej płatności może jej nie przyjąć lub żądać wylegitymowania się płatnikowi (oraz spisać jego dane – we własnym interesie, zresztą). W całej UE zresztą operowanie gotówką pow. 10 tys. euro jest utrudnione (chociaż są kraje np. WB gdzie nie ma żadnych limitów i jakoś gospodarka nie upada).

    Te “duracke pomysły” to oczywiście “banksterski lobbing” a nie walka z szarą strefą (jak ktoś robi interesy na lewo, to będzie je dalej robił i ma “z tyłu” jakieś durackie uregulowania) czy praniem “brudnych pieniędzy” (jak ktoś ma “lewą kasę” i chce ją “wyczyścić” to znajdzie sposób, choćby miał “wystawić 1000 słupów” i każdy 1000 razy obrócił “limitem”) czy walką z terroryzmem (“kałach” czy “pas szahida” kosztują mniej niż najmniejszy proponowany limit (na razie 500 euro). A z drugiej strony, są całkiem poważne i realnie uzasadnione analizy, że w RP (PRL-bis), pomimo istnienia limitu transakcji gotówkowych (15 tys. euro puki co) wały “naszych bjuznesmenóf” tylko na VAT sięgają wartości całej “dziury budżetowej”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.