Posłanka z Kurdystanu rozpoczęła głodówkę

Opublikowano: 16.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 520

Leyla Zana, deputowana do tureckiego parlamentu z ramienia partii HDP rozpoczęła protest głodowy. Polityczka apeluje o zakończenie ataków tureckich wojsk na cele Partii Pracujących Kurdystanu i powrót do rozmów pokojowych. Wcześniej była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Zana zdecydowała się na podjęcie głodówki w obliczu eskalacji konfliktu pomiędzy tureckim rządem a stroną kurdyjską, który rozgorzał na nowo po zamachu terrorystycznym w Suruc na turecko-syryjskim pograniczu, w którym w lipcu br. zginęło ponad 30 prokurdyjskich działaczy. Atak przeprowadzony przez kobietę powiązaną z Państwem Islamskim, odbył się prawdopodobnie za cichym przyzwoleniem tureckich służb bezpieczeństwa (MIT). Kurdowie uznali, że Ankara zerwała trwający od 2012 roku rozejm i przerzucili swoje wojska z irackiego Kurdystanu (KRA) na terytorium Turcji. Przeprowadzili kilka zamachów na rządowe obiekty administracyjne i militarne, w których zginęło ponad 100 tureckich żołnierzy. Erdogan natomiast nakazał bombardowanie celów PKK w północnym Iraku i syryjskim Kurdystanie (Rożawie).

Zana urodziła się w 1961 roku w symbolicznej stolicy tureckich Kurdów – mieście Diyarbakir. Zapisała piękną kartę w procesie turecko-kurdyjskiego procesu pokojowego. W 1991 roku jako świeżo wybrana posłanka do parlamentu, podczas składania przysięgi powiedziała: „Będę walczyć tak długo aż tureccy i kurdyjscy obywatele będą mogli żyć razem w demokratycznym społeczeństwie”. Została natychmiast pozbawiona mandatu i postawiona przed sądem, którzy w 1991 roku wymierzył jej karę 15 lat pozbawienia wolności. Pod presją ruchów kurdyjskich i społeczności międzynarodowej odzyskała wolność w roku 1994. Wciąż jednak była prześladowana. W 2008 roku została skazana na 10 lat pobytu w zakładzie karnym za rzekome członkostwo w organizacji terrorystycznej. Obecnie jest posłanką z ramienia postępowej turecko-kurdyjskiej partii HDP, a przed kolejnymi procesami chroni ją immunitet. Od wielu lat jest jedną z głównych rzeczniczek sprawy kurdyjskiej na tureckiej scenie politycznej. Pracowała również jako prawniczka, broniąc swoich rodaków, oskarżonych przez władze tureckie o działalność antypaństwową. W latach 80-tych w więzieniu przez wiele lat przebywał również jej mąż – Mehdi Zana. Leyla nie mogła z nim rozmawiać podczas wizyt po kurdyjsku, a więc nauczyła się języka tureckiego. Urodziła się w 1961 roku w symbolicznej stolicy tureckich Kurdów – mieście Diyarbakir.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.