Poseł PiS chce dekomunizacji zwrotu „przed naszą erą”

Opublikowano: 14.08.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 551

Niejaki Zbigniew Dolata zasiadający w ławach sejmowych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wystosował interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Żąda oczyszczenia polskiego wokabularza z „ostatnich reliktów komunizmu”.

„W ostatnich latach z przestrzeni publicznej, mimo oporu części samorządów, znikają ostatnie nazwy ulic i pomniki – relikty i symbole komunizmu. To skutek przyjęcia 1 kwietnia 2016 r. przez Sejm RP ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki” – opisuje w swojej interpelacji Dolata. To go cieszy. Niestety, zauważył on, że nie jest to działanie wystarczające.

Według niego konieczne jest także przeprowadzenie reformy słownika języka polskiego, gdzie czai się zakamuflowana w naukowe i potoczne szaty opcja komunistyczna. „(…) dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów „przed naszą erą” (p.n.e.) i „naszej ery” (n.e.)” – żali się Dolata.

„Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski. Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” lub „Anno Domini” związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski” – uzasadniał w swojej interpelacji poseł PiS.

Dolata nie ukrywa swoich intencji. Powodowany jest katolickim fundamentalizmem i otwarcie to przyznaje. Zmiana terminologii na wskazywaną przez niego, odnoszącą się narodzin Jezusa Chrystusa, centralnej postaci chrześcijańskiej religii, ma „wzmocnić wpływ religii na życie publiczne”. Dokładnie takiego sformułowania używa on w swojej interpelacji. Dodaje także, że byłby to przejaw „szacunku dla tożsamości kulturowej”, jak również „wyraz przywracania normalności w Polsce”.

W związku z tym Dolata zapytuje „czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii („przed Chrystusem”, „po Chrystusie” lub „Anno Domini”) w opisach zbiorów muzealnych oraz wszelkich publikacjach i opracowaniach, które towarzyszą wystawom organizowanym w muzeach, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego?”.

Całą treść interpelacji można przeczytać tutaj.

Odpowiedzi ministra kultury i dziedzictwa narodowego jeszcze się nie doczekaliśmy.

Wcześniej poseł Zbigniew Dolata znany był wyłącznie z tego, że pod koniec ubiegłego miesiąca został zatrzymany przez policję drogową za jazdę z prędkością 129 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie dozwolony limit wynosi 50 km/h.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Anonymous-X 14.08.2019 15:06

    @Admin WM
    “Mi tam się podoba p.n.e. i n.e., bo z jednej strony są neutralne, a z drugiej strony naukowcy doszli do wniosku, że Jezus urodził się w 7 roku p.n.e., więc zwrot „przed Chrystusem” jest mylny z punktu widzenia historii i wywołuje niepotrzebne zamieszanie.”

    Nasza era jest przecież liczona od narodzin Jezusa, i jak sam napisałeś jest błędnie liczona, tak więc czy będziemy mówili, nasza era, czy od narodzin Chrystusa, czy przed Chrystusem, to nic, nie zmieni.

  2. Anonymous-X 15.08.2019 09:22

    @Admin WM

    “Jest różnica. Teoretycznie n.e. liczy się od daty śmierci Jezusa, ale gdy wiemy, że urodził się 7 lat wcześniej, traci to znaczenie merytoryczne, ale zachowuje matematyczne.”

    Nasza era liczy się od pierwszego roku po narodzeniu Chrystusa, a nie od śmierci, i jest to tylko data umowna era kalendarzowa, który stanowi podstawę rachuby lat w kalendarzu.

    “Można też uzgodnić jakieś inne zdarzenie historyczne z roku przełomowego między 1 r. n.e. a 1 r. p.n.e. jako początek n.e. i datowanie zostanie zachowane. Za to nazywanie 1 roku n.e. 1 rokiem po Chrystusie w myśl obecnej wiedzy historycznej jest już kłamstwem historycznym i archaizmem nie wartym podtrzymywania.”

    Oczywiście że można, tylko ze nasza era “era chrześcijańska” jak sama nazwa wskazuje odwołuje się do tradycji chrześcijańskiej, i jak przesuniemy nasz kalendarz o te 7 lat przed narodzinami Chrystusa, to nasza era przestanie odwoływać się do tej tradycji.

    “Tym bardziej, że źle się będą z tym czuli innowiercy i niewierzący. Po co skłócać ludzi? ”

    Początek rachuby lat religijnego kalendarza muzułmańskiego jest liczony od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny, 16 lipca 622 n.e jest to era muzułmańska i jakoś tam nikt nie wpada na pomysł że innowiercy i niewierzący, mogą żle się czuć z ich nazewnictwem datowaniem,

    Widzę ze Adminie jesteś bardzo postępowy

    “Myślę, że temat ten ma odwrócić uwagę od afery samolotowej i podkarpackiej. Nośny temat zastępczy.”

    Tak, tak, zdecydowanie, cała Polska tym tematem żyje , ludzie o niczym innym nie rozmawiają, tylko o tym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.