Portugalskie „żółte kamizelki” pacyfikowane przez policję

Opublikowano: 23.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1997

Portugalska policja stanowczo przystąpiła do rozbijania demonstracji tamtejszych „żółtych kamizelek”, protestujących przeciwko korupcji tolerowanej przez lewicowy rząd, wpływowi masonerii na rządzących oraz zbyt niskiej płacy minimalnej. Funkcjonariusze postanowili więc przeszkadzać demonstrującym, głównie spychając ich z głównych arterii komunikacyjnych i zarzucając organizatorom manifestacji łamanie wcześniejszych ustaleń.

Portugalia jest jednym z państw najbardziej dotkniętych międzynarodowym kryzysem finansowym, którego skutki są odczuwalne do dziś i powodują masową emigrację Portugalczyków do innych państw zachodniej Europy. Obecny skrajnie lewicowy rząd António Costy jedynie w niewielkim stopniu poprawił sytuację ekonomiczną kraju, zaś zdaniem tamtejszych „żółtych kamizelek” w pierwszej kolejności pozwolił na rozrost zjawiska korupcji.

Uczestnicy piątkowych manifestacji wzywali więc nie tylko do walki z łapownictwem, lecz domagali się także podwyżki płacy minimalnej do poziomu 700 euro, odstąpienia od opodatkowania paliwa, obniżki pensji parlamentarzystów, zredukowania liczby członków Zgromadzenia Republiki, a także oczyszczenia klasy politycznej z członków masonerii.

Sami uczestnicy manifestacji skrzykiwali się w sieci internetowej już od 10 grudnia, dosyć szybko zawiązując lokalne komitety organizacyjne. „Żółte kamizelki” wyszły więc na ulice kilkudziesięciu miast i miejscowości w Portugalii, a także blokowali arterie łączące głównie Lizbonę z północą kraju, dlatego ich protesty były pacyfikowane przez policję. Funkcjonariusze rozpędzili też demonstrację w portugalskiej stolicy, ponieważ jej uczestnicy wbrew wcześniejszym ustaleniom weszli na jedną z głównych ulic miasta.

Na podstawie: Expresso.pt, Reuters.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. george 23.12.2018 17:44

    A w Polsce nie sprzedają żółtych kamizelek? Bo cicho jakoś na ulicach 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.