Portugalia traci kontrolę nad najlepszymi firmami
Portugalski rząd ogłosił we wtorek rezygnację z tzw. złotych akcji w największych spółkach telekomunikacyjnych, paliwowych i energetycznych. Zapowiedziano też likwidację dyrekcji generalnych w ministerstwach oraz agendach rządowych.
Rezygnacja skarbu państwa z 500 złotych akcji (dających wpływ na strategiczne decyzje spółek) w Portugal Telecom, największej spółce telekomunikacyjnej Portugalii, jest zgodna z umową kredytową, którą Portugalia zawarła z MFW i UE. W dokumencie tym portugalski rząd zobowiązał się pozbyć do końca lipca br. złotych akcji także w największych spółkach energetycznych i paliwowych: EDP oraz Galp, gdzie państwo posiada odpowiednio 24,9 proc. i 33,3 proc. udziałów.
Pojawiły się opinie, że pozbywając się złotych akcji Portugalia traci możliwość blokowania niekorzystnych dla państwa decyzji akcjonariuszy.
Minister finansów Vitor Gaspar zapewnił jednak, że utrata złotych akcji w spółkach zostanie „zrekompensowana skarbowi państwa poprzez dowartościowanie akcji tych firm, które państwo sprzeda”.
W trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów postanowiono też zlikwidować dyrekcje generalne w ministerstwach i podległych rządowi jednostkach, takich jak m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Portugalska Agencja Inwestycji i Handlu.
Szacuje się, że likwidacja dyrekcji generalnych w 11 ministerstwach i podlegających rządowi jednostkach przyniesie portugalskiemu budżetowi oszczędności w wysokości 1 mld euro.
Firma ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła we wtorek rating długoterminowych portugalskich obligacji rządowych do „śmieciowego” poziomu Ba2, wskazując na rosnące prawdopodobieństwo, że Portugalia będzie potrzebowała drugiego pakietu ratunkowego.
Moody’s uważa, że jest coraz mniej prawdopodobne, by Portugalia mogła, jak planuje, wrócić w 2013 roku do pożyczania pieniędzy na rynkach kapitałowych. Kraj ten, który otrzymał w tym roku pakiet ratunkowy w wysokości 78 miliardów euro, będzie więc zapewne potrzebował dalszej pomocy finansowej.
Według Moody’s, obstawanie przez Unię Europejską przy udziale wierzycieli prywatnych w drugim pakiecie ratunkowym dla Grecji jest wskazówką, że podobnie będzie w przypadku Portugalii.
Moody’s nie wyklucza dalszego obniżenia ratingu w przypadku Portugalii.
Źródło: Władza Rad