Portugalia otrzyma 78 mld euro pożyczek od EU i MFW

W telewizyjnym wystąpieniu pełniący obowiązki premiera Portugalii José Sócrates powiedział 4 maja, że zostały ustalone warunki, na jakich kraj otrzyma subsydia od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Projekt, który był negocjowany przez trzy tygodnie, musi zostać zatwierdzony przez portugalski parlament, w tym przez główną partię opozycyjną – Socjaldemokratów. Jeden z jej przywódców zapowiedział ogłoszenie decyzji w tej sprawie w ciągu 24 godzin.

Porozumienie zakłada, że pomoc finansowa wyniesie 78 miliardów euro, jednak wysokość stóp procentowych, na jakich będą udzielane pożyczki zostanie podana do wiadomości później, choć jeszcze w maju.

Deficyt budżetowy Portugalii będzie musiał zostać zredukowany do 5,9 proc. PKB w 2011 roku (uprzednio planowano 4,6 proc.), 4,5 proc w 2012 (poprzednio było to 3 proc.) oraz do 3 proc . w 2013 roku (przedtem 2 proc.). W zamian za pożyczkę, która zawiera 12 mld euro dla banków, Portugalia będzie musiała podjąć szereg kroków, mających na celu zwiększenie wpływów z podatków i zmniejszenie wydatków publicznych.

Należą do nich:

– obniżka zarobków w sektorze publicznym poprzez zamrożenie płac (w Polsce odbywa się to bez ogłaszania) i ograniczanie awansów w pracy;

– podwyżkę podatków od sprzedaży takich towarów jak samochody czy tytoń;

– prywatyzację państwowych zakładów energetycznych i sprzedaż krajowego przewoźnika powietrznego TAP Air Portugal;

– obniżenie najwyższych emerytur państwowych i zamrożenie pozostałych;

– skrócenie najdłuższego okresu, przez który wypłacany będzie zasiłek dla bezrobotnych do 18 z obecnych 36 miesięcy (w Polsce okres ten od początku wynosi 6 miesięcy).

Portugalia jest trzecim – po Grecji i Irlandii – krajem strefy euro, który poprosił o subsydia. Gospodarka Portugalii (mierzona PKB) najprawdopodobniej skurczy się na skutek ostatnich decyzji oszczędnościowych. Doprowadzą one bowiem do spadku popytu wewnętrznego.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica