Portugalia nadała imigrantom prawa obywatelskie

Opublikowano: 30.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 75

Rządzona przez lewicę Portugalia pokazuje całemu światu, że w dobie walki z epidemią koronawirusa możliwe jest urzeczywistnienie równości i solidarności. Tamtejszy rząd przyznał migrantom starającym się o azyl dostęp do usług publicznych i opieki ze strony państwa.

W sobotę rząd Antonio Costy opublikował dekret regulujący status wszystkich migrantów, którzy złożyli wnioski o zamieszkanie i ubiegają się o azyl. Dzięki temu zyskają taki sam dostęp do usług socjalnych i wsparcia, a także do krajowej służby zdrowia, jak obywatele i obcokrajowcy z prawem do stałego pobytu.

Dekret zaczyna się od stwierdzenia, że ​​środek ten jest konieczny w celu zmniejszenia ryzyka epidemiologicznego, zarówno jeśli chodzi o pracowników Służby ds. Cudzoziemców i Granic, jak i samych migrantów.

Minister spraw wewnętrznych Claudia Veloso powiedziała, że działanie to jest „obowiązkiem” „społeczeństwa solidarnego w czasach kryzysu”. Zgodnie z tą polityką migrantom zapewnia się dostęp do krajowej ochrony zdrowia, świadczeń socjalnych, kont bankowych, a także umów o pracę i najmu mieszkań.

Działania portugalskiego rządu pokazuje, że solidarność społeczna nie stoi w sprzeczności ze skuteczną walką z rozprzestrzenianiem wirusa. Zawieszenie wniosków o azyl i relokacja osób ubiegających się o azyl przyczyniły się w innych krajach do jawnych naruszeń praw człowieka, w czym prym wiedzie rządzona przez prawicę Grecja, której władze nasyłają policję na migrantów przybywających ze strony tureckiej i tolerują przemoc skrajnie prawicowych bojówek wobec uciekinierów ze zniszczonych krajów.

Jak stwierdza odezwa jednostki ONZ ds migracji – UNHRC, rządy powinny wdrożyć dodatkowe środki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa podczas kryzysu koronawirusowego, ale dodatkowe środki nie mogą zostać wykorzystane do odmowy azylu lub relokacji migrantów bez odpowiednich dowodów.

Obecnie w Portugalii przebywa ok. 580 tys. migrantów, większość z nich to obywatele Brazylii, Rumunii oraz Ukrainy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o