Portugalia nadała imigrantom prawa obywatelskie

Opublikowano: 30.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 787

Rządzona przez lewicę Portugalia pokazuje całemu światu, że w dobie walki z epidemią koronawirusa możliwe jest urzeczywistnienie równości i solidarności. Tamtejszy rząd przyznał migrantom starającym się o azyl dostęp do usług publicznych i opieki ze strony państwa.

W sobotę rząd Antonio Costy opublikował dekret regulujący status wszystkich migrantów, którzy złożyli wnioski o zamieszkanie i ubiegają się o azyl. Dzięki temu zyskają taki sam dostęp do usług socjalnych i wsparcia, a także do krajowej służby zdrowia, jak obywatele i obcokrajowcy z prawem do stałego pobytu.

Dekret zaczyna się od stwierdzenia, że ​​środek ten jest konieczny w celu zmniejszenia ryzyka epidemiologicznego, zarówno jeśli chodzi o pracowników Służby ds. Cudzoziemców i Granic, jak i samych migrantów.

Minister spraw wewnętrznych Claudia Veloso powiedziała, że działanie to jest „obowiązkiem” „społeczeństwa solidarnego w czasach kryzysu”. Zgodnie z tą polityką migrantom zapewnia się dostęp do krajowej ochrony zdrowia, świadczeń socjalnych, kont bankowych, a także umów o pracę i najmu mieszkań.

Działania portugalskiego rządu pokazuje, że solidarność społeczna nie stoi w sprzeczności ze skuteczną walką z rozprzestrzenianiem wirusa. Zawieszenie wniosków o azyl i relokacja osób ubiegających się o azyl przyczyniły się w innych krajach do jawnych naruszeń praw człowieka, w czym prym wiedzie rządzona przez prawicę Grecja, której władze nasyłają policję na migrantów przybywających ze strony tureckiej i tolerują przemoc skrajnie prawicowych bojówek wobec uciekinierów ze zniszczonych krajów.

Jak stwierdza odezwa jednostki ONZ ds migracji – UNHRC, rządy powinny wdrożyć dodatkowe środki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa podczas kryzysu koronawirusowego, ale dodatkowe środki nie mogą zostać wykorzystane do odmowy azylu lub relokacji migrantów bez odpowiednich dowodów.

Obecnie w Portugalii przebywa ok. 580 tys. migrantów, większość z nich to obywatele Brazylii, Rumunii oraz Ukrainy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o