Porozmawiajmy poważnie o… UFO

Opublikowano: 08.08.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 977

Sezon ogórkowy w pełni! Szczyt wyjazdów na urlopy, słońce smaży nasze ciała a upał nie daje wypocząć. To świetny moment żeby porozmawiać o… UFO. I to na poważnie.

Osoba, która zajmuje się UFO (czyli zjawiskiem niezidentyfikowanych latających obiektów) z miejsca uważana jest za osobę niewiarygodną i nierzadko staje się celem kpin. Przecież UFO to bajki! Osoby, które dzielą się swoimi wrażeniami z obserwacji UFO w mediach opisywane bywają w sposób mocno prześmiewczy.

To temat tabu w środowisku naukowym – pisze amerykański fizyk prof. Kevin Knuth na portalu “The Conversation”[1] (finansowanym przez uniwersytety i jednostki naukowe z całego świata). Trudno się z nim nie zgodzić. Zajmowanie się takim tematem – uważanym za “z pogranicza nauki” błyskawicznie stygmatyzuje badacza. Dlatego tak niewielu akademików podejmuje się badania tego niewyjaśnionego zjawiska.

Tymczasem okazuje się, że ok. 5 proc. obserwacji UFO faktycznie nie da się wyjaśnić w racjonalny sposób – dowodzi w swoim tekście prof. Knuth. Ta cyfra nie jest wzięta z sufitu – potwierdzają ją dwa raporty dotyczące obserwacji UFO, w tym jeden autorstwa prof. Petera Sturrocka z Uniwersytetu Stanforda w USA, który przepytał w tej kwestii… astronomów.[2]

Kto w takim razie powinien się zająć tym fenomenem? Przecież nie wiadomo, z czym mamy do czynienia – czy są to nieznane zjawiska atmosferyczne, zbiorowa halucynacja, czy… pojazdy cywilizacji pozaziemskiej? W ostatnich latach sporo zamieszania mogą w tej kwestii robić również drony, których możliwości są coraz większe. W ubiegłym roku można było podziwiać świetlny show z udziałem ponad tysiąca takich pojazdów, których układ zaprogramowano za pomocą komputera.[3]

Jak zauważa prof. Knuth – metody naukowe wymagają tego, aby możliwe było weryfikowanie hipotez na podstawie powtarzalnego testu. Tymczasem spotkania z UFO nie odbywają się w kontrolowanych warunkach ani nie powtarzają się w tym samym miejscu.

Na razie chyba najbardziej poważnie brane są analizy psychologów, socjologów czy religioznawców zajmujących się fenomenem UFO. Wszyscy zastanawiają się, skąd bierze się fascynacja tematem i wiara w UFO – w domyśle – w kosmitów.[4] Fale obserwacji UFO zestawiane są np. z popularnością produkcji pokroju “Z archiwum X”.

Warto jednak pamiętać, że zjawiska UFO nie należy jednoznacznie łączyć z małymi zielonymi lub szarymi stworami (domyślnie – załogantami świetlistych spodków), które przeprowadzają eksperymenty na ludziach. Wyjaśnień niezidentyfikowanych świateł na niebie może być tysiące. Może nauka poradzi sobie z tym problemem – tak jak wyjaśniła, czym są spadające kamienie (meteorami) czy błyskawice (wyładowaniami atmosferycznymi). Automatycznie łączenie UFO z obcymi cywilizacjami przyniosło temu fenomenowi chyba największą szkodę. Jednocześnie oddaliło naukę od poznania jego przyczyn.

Na koniec – sierpień to najlepszy miesiąc do obserwacji nieba. Jest ciepło, nierzadko bezchmurnie, a w połowie miesiąca przypadnie maksimum roju meteorów o nazwie Perseidy. Perseidy to białe, szybkie meteory, które mogą pojawiać się w seriach po kilka-kilkanaście w ciągu paru minut. Jego źródłem jest jedna z komet. Może w czasie obserwacji nieba podczas leniwego wieczoru dojrzycie jakieś zagadkowe światło? Pamiętajcie jednak, że naukowiec raczej nie da wam odpowiedzi, co to było. Nie będzie ryzykował swojej reputacji.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Ilustracja: Comfreak (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

BIBLIOGRAFIA

[1] https://theconversation.com/are-we-alone-the-question-is-worthy-of-serious-scientific-study-98843

[2] https://www.researchgate.net/publication/241275584_Report_on_a_Survey_of_the_Membership_of_the_American_Astronomical_Society_Concerning_the_UFO_Problem_Part_3

[3] https://www.youtube.com/watch?v=5QP6InPZaIY

[4] https://theconversation.com/why-are-people-starting-to-believe-in-ufos-again-61717


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.