Poroszenkę zaprzysiężono na prezydenta Ukrainy

Opublikowano: 08.06.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 486

Petro Poroszenko – wybrany w I turze na prezydenta Ukrainy – stał się już oficjalnie głową państwa ukraińskiego. W obecności kilkudziesięciu przywódców z całego świata został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. Na ceremonii pojawił się m.in. wiceprezydent USA Joe Biden i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Był też prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Zaskoczył on dziennikarzy, mówiąc, że “nielegalni uzbrojeni bojówkarze” na Ukrainie powinni być “eliminowani”. Poroszenko po zaprzysiężeniu zapowiedział, że język ukraiński będzie jedynym oficjalnym językiem na Ukrainie. Dodał, że swobodny rozwój języka rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych będzie prawnie zagwarantowany. Poroszenko zapowiedział, że Ukraina “jak najszybciej” podpisze część handlową umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Poroszenko jest z wykształcenia ekonomistą. Znany jest na Ukrainie przede wszystkim jako “król czekolady” – chodzi o jego biznesowe imperium w branży spożywczej. W latach 2009-2010 Poroszenko był szefem ukraińskiego MSZ, a w 2012 r. piastował funkcję ministra rozwoju gospodarczego i handlu.

W czasie oficjalnej inauguracji Petra Poroszenki na prezydenta Ukrainy doszło do incydentu, który wychwyciły telewizyjne kamery. Jeden z żołnierzy gwardii honorowej upuścił broń i upadł, w chwili, gdy tuż obok przechodził Poroszenko. Wszystko wskazuje na to, że żołnierz gwardii honorowej zasłabł i w chwili, gdy mijał go Petro Poroszenko upuścił swoją broń, zachwiał się, a następnie upadł. Udający się na oficjalne zaprzysiężenie Petro Poroszenko tuż po uroczystości podszedł do żołnierza i chwilę z nim rozmawiał.

Na Ukrainie nie będzie pokoju, dopóki władze nie uregulują stosunków ze stroną rosyjską – powiedział podczas zaprzysiężenia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Polityk obiecał również, że członkowie opozycji na wschodzie Ukrainy, którzy nie popełnili poważnych przestępstw, zostaną objęci amnestią. „Jako prezydent w najbliższym czasie udam się na wschód z pokojem” – powiedział Poroszenko.

Ukraińskie władze są gotowe na przeprowadzenie przedterminowych wyborów w Donbasie – powiedział prezydent Ukrainy Perto Poroszenko. Obiecał on przedstawić opracowany razem z Unią Europejską plan rozwoju Donbasu, który przewiduje przekształcenia gospodarcze i stworzenie nowych miejsc pracy. Jednak polityk podkreślił, że kwestia integralności terytorialnej Ukrainy nie podlega dyskusji. „Ukraina jest i będzie państwem unitarnym. Nie będzie federalizacji” – powiedział Poroszenko.

Poroszenko podczas przemówienia inauguracyjnego powiedział, że Krym należy do Ukrainy. Zgodnie z jego słowami w tej sprawie nie może być żadnych kompromisów. Na Krymie 16 marca odbyło się referendum w sprawie statusu autonomii, podczas którego ponad 96% wyborców opowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Rosji. 18 marca została podpisana odpowiednia umowa. W składzie FR pojawiły się dwa nowe podmioty – Republika Krymu i miasto o statusie federalnym Sewastopol.

Jedynym językiem urzędowym na Ukrainie będzie ukraiński – powiedział w przemówieniu inauguracyjnym prezydent Petro Poroszenko. „Żyć w wolnym kraju oznacza również swobodne posługiwanie się językiem ojczystym zgodnie z 10 artykułem konstytucji, który uznaje język ukraiński za jedyny język urzędowy” – podkreślił. Prezydent powiedział, że konstytucja Ukrainy gwarantuje swobodny rozwój na terytorium kraju rosyjskiego i innych języków.

Między Ukrainą a Europą trzeba jak najszybciej wprowadzić ruch bezwizowy – powiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Ukrainy Perto Poroszenko. Wyraził również nadzieję, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, podkreślając, że porozumienie w sprawie stowarzyszenia rozpatrywane jest jako perspektywa wstąpienia do wspólnoty. Poroszenko obiecał przeprowadzenie w 2015 roku referendum w sprawie decentralizacji władzy w kraju. Wezwał również do przeprowadzenia ponownych wyborów do Rady Najwyższej. Zdaniem Poroszenki obecny skład ukraińskiego parlamentu nie odzwierciedla nastrojów w społeczeństwie.

Prezydent Ukrainy Perto Poroszenko powiedział, że jest gotów na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jak tylko Bruksela podejmie decyzję w tej sprawie – podano na stronie prezydenta Ukrainy. „Powinniśmy to zrobić nie później niż do 27 czerwca bieżącego roku” – powiedział. Zgodnie ze słowami Poroszenki modernizacja na podstawie standardów europejskich będzie kluczem do sukcesu kraju, który pozwoli na rozwiązanie wielu problemów.

Ukraina nie może zrezygnować z rosyjskiego gazu – powiedział p. o. premiera kraju Arsenij Jaceniuk. Podkreślił, że nie będzie składał „politycznych oświadczeń” i uznał konieczność zakupu co najmniej 7 miliardów metrów sześciennych, co pozwoli Ukrainie na „przetrwanie zimy”. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w przypadku, jeśli Ukraina otrzyma rewersowe dostawy gazu, Rosja może zmniejszyć objętość wysyłanego gazu do Europy.

Zarząd rosyjskiej Telewizji Zviezda zwrócił się do niedawno wybranego na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o pomoc w uwolnieniu swoich pracowników. 4 czerwca kamerzysta Andriej Suszenko i dźwiękowiec Anton Małyszew pojechali na Ukrainę, aby relacjonować zaprzysiężenie prezydenta. W piątek utracono z nimi łączność po tym, jak dojechali do punktu kontrolnego pod Słowiańskiem. Kamerzysta zdążył zadzwonić do Moskwy i powiedzieć, że są przeszukiwani i zabrano im dokumenty. Zgodnie ze słowami kierowcy dziennikarzy, żołnierze Gwardii Narodowej włożyli im na głowy worki, kazali uklęknąć, a następnie wywieźli w nieznanym kierunku. Ambasada Rosji w Kijowie przygotowała apel do OBWE w związku z nowymi porwaniami rosyjskich dziennikarzy na Ukrainie.

Dziennikarzy rosyjskiej Telewizji Zviezda, zatrzymanych na wschodzie Ukrainy przez żołnierzy Gwardii Narodowej, przekazano funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – poinformowało biuro prasowe Gwardii Narodowej. Kamerzystę Andrieja Suszenkowa i dźwiękowca Antona Małyszewa oskarżono o szpiegostwo i zbieranie informacji na temat punktu kontrolnego ukraińskich sił bezpieczeństwa. Pełnomocnik MSZ Rosji ds. praw człowieka, demokracji i nadrzędności prawa Konstantin Dołgow powiedział, że Moskwa domaga się natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy i oczekuje reakcji na incydent ze strony struktur międzynarodowych.

Szef komitetu ds. wolności słowa i praw dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rosyjskich Paweł Gutionow zażądał uwolnienia dziennikarzy Telewizji Zviezda i przeprowadzenia w tej sprawie szczegółowego dochodzenia. Podkreślił, że to co się dzieje obecnie na Ukrainie może zagrażać dziennikarstwu i pokojowi, do którego ono wzywa. Dziennikarstwo nie jest instrumentem wojny informacyjnej. Gutionow powiedział, że nikt nie ma prawa zatrzymywać dziennikarzy, którzy wypełniają swoje obowiązki i zapewnił, że stowarzyszenie zwróci się do wszystkich międzynarodowych i ukraińskich organizacji, żeby ich uwolniono.

Moskwa wzywa Kijów do zaprzestania sprzecznych z prawem działań wobec rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy i zapewnienia im bezpieczeństwa w zgodzie w międzynarodowymi normami i standardami – podano w oświadczeniu MSZ Rosji. Resort podkreślił, że określone siły na Ukrainie wyraźnie nie są zainteresowane pokojowym uregulowaniem kryzysu politycznego w tym kraju. MSZ dodało, że czeka na zasadniczą ocenę niedopuszczalnego incydentu z rosyjskimi dziennikarzami na Ukrainie przez odpowiednie międzynarodowe struktury, w tym przez przedstawiciela OBWE ds. wolności mediów Dunji Mijatovic. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu polecił wykorzystanie wszelkich legalnych środków w celu uwolnienia dziennikarzy Telewizji Zviezda – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Samoobrona proklamowanej w trybie jednostronnym Ługańskiej Republiki Ludowej odparła atak lotniczy ukraińskich sił powietrznych na Ługańsk. W mieście został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. 2 samoloty bezzałogowe i 2 Su-27 nadleciały od strony Charkowa z Czuhujiwa, gdzie stacjonują. Zgodnie ze słowami rzecznika prasowego ŁRL Władimira Inogorodskiego, zostały one zmuszone do zawrócenia. Przestrzeń powietrzna nad obwodami ługańskim i donieckim została zamknięta. Inogorodskij powiedział, że „każde naruszenia przestrzeni powietrznej spowoduje ogłoszenie alarmu przeciwlotniczego”.

Samoobrona Słowiańska zestrzeliła wywiadowczy samolot bezzałogowy – powiedział zastępca dowódcy milicji ludowej Igor Striełkow. Zgodnie z jego słowami samolot zestrzelono nad wioską Mykołajiwka (na wschód od Słowiańska). Wczoraj samoobrona zestrzeliła samolot wywiadowczy An-30 B. Według wstępnych doniesień, jeden z pilotów i kilku obserwatorów zginęło. Pozostali piloci zdołali wyskoczyć ze spadochronami. Ukraińskie siły bezpieczeństwa potwierdziły śmierć trzech członków załogi.

Samoobrona Słowiańska w ciągu doby zniszczyła 20 z 80 jednostek sprzętu opancerzonego ukraińskiej armii, które ściągnięto w pobliże miasta – poinformował burmistrz Słowiańska Wiaczesław Ponomariow. Potwierdził również doniesienia o tym, że został zestrzelony samolot An-30 sił powietrznych Ukrainy. Podczas ostrzału centrum Słowiańska zginęła kobieta.

W centrum Doniecka nieznani sprawcy zamordowali jednego z doradców szefa Rady Najwyższej proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Denisa Puszylina – poinformowało biuro prasowe DRL. Nieznani sprawcy serią z automatu rozstrzelali samochód, w którym znajdował się doradca Puszylina. Mężczyzna zginął na miejscu. Puszylin został wybrany przewodniczącym Rady Najwyższej DRL 15 maja. 11 maja na wschodzie Ukrainy odbyło się referendum. Następnie zwolennicy federalizacji w obwodach donieckim i ługańskim ogłosili suwerenność.

W centrum Kijowa wyleciał w powietrze samochód Infiniti na ługańskich numerach rejestracyjnych. W pobliżu znajduje się administracja prezydenta Ukrainy, parlament i dzielnica rządowa. W samochodzie podczas eksplozji była jedna osoba. Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii. Tożsamość kierowcy jest ustalana. Zgodnie ze słowami naocznych świadków samochód w momencie wybuchu poruszał się, a sama eksplozja była bardzo silna.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas jednodniowej wizyty w Kijowie przeprowadzi rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenko i p.o. premiera Arsenijem Jaceniukiem. Zaplanowano omówienie przeprowadzenia reform demokratycznych, rozwoju gospodarczego Ukrainy i deeskalacji kryzysu na wschodzie kraju, o czym poinformowało biuro prasowe Białego Domu. Biden spotka się również z prezydentem Mołdawii Nicolae Timofti, z którym zamierza „rozpatrzyć rozwój wydarzeń w regionie”. Wiceprezydent stoi na czele amerykańskiej delegacji, która została zaproszona na zaprzysiężenie Poroszenki.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że USA wydzielą Ukrainie dodatkowe 48 milionów dolarów w ramach pomocy finansowej – podano na stronie Białego Domu. W oświadczeniu podkreślono, że środki zostaną wykorzystane jako „pomoc dla ukraińskiego rządu w przeprowadzeniu kluczowych reform”, wzmocnienie organów ścigania i „jedności narodowej”. Biden stoi na czele amerykańskiej delegacji podczas zaprzysiężenia prezydenta elekta Ukrainy Poroszenki.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen złożył Pertowi Poroszence gratulację z okazji zaprzysiężenia na prezydenta Ukrainy. Potwierdził również, że Pakt Północnoatlantycki wspiera Ukrainę w przeprowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę reform w ramach komitetu NATO-Ukraina. Poinformowano o tym na stronie prezydenta Ukrainy. Rasmussen podkreślił, że NATO jest gotowe zaoferować nowy pakiet środków, które pomogą Ukrainie. „Kończymy opracowywanie dalszych kompleksowych środków w celu udzielenia pomocy Ukrainie i wsparcia reform w sferze bezpieczeństwa i obrony” – powiedział.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rosyjskim służbom granicznym FSB, aby podjęły one wszelkie możliwe kroki w celu wzmocnienia systemu ochrony granicy państwowej z Ukrainą, co ma zapobiec nielegalnemu jej przekraczaniu – podało biuro prasowe prezydenta Rosji. W piątek Kijów poinformował, że podczas spotkania w Normandii prezydenta Ukrainy Perto Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem porozumieli się oni w sprawie wspólnych działań w zakresie uszczelnienia odcinka granicy na południowym wschodzie kraju. Tymczasem szef proklamowanej w trybie jednostronnym Ługańskiej Republiki Ludowej Walerij Bołotow oświadczył, że ługańska samoobrona kontroluje większość odcinków granicy regionu z Rosją.

François Hollande z powodzeniem przeprowadził swoją misję dyplomatyczną. Takie komentarze pojawiły się nad Sekwaną nazajutrz po uroczystościach w Normandii. Francuscy komentatorzy są zdania, że prezydent nie lekceważy żadnej okazji, aby znaleźć rozwiązanie konfliktu zagrażającego Europie Wschodniej, a przede wszystkim Ukrainie. Podkreślają, że Hollande mimo niechętnych mu opinii i nacisków w związku z zaproszeniem do Paryża i do Normandii Władimira Putina, konsekwentnie realizował swój plan. Komentatorzy przypominają, że podwójna kolacja w dwugodzinnym odstępie, najpierw z Barckiem Obamą potem z Putinem wcześniej wywoływała ironiczne uwagi na temat “niestrawności”, jaką może ta sytuacja spowodować u prezydenta V Republiki. Teraz dominuje opinia, że Hollande’owi nie zabrakło inwencji, by rozwikłać problem – piszą francuscy komentatorzy. Dodają, że przy pomocy Angeli Merkel doprowadził on do pierwszego spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy, co rozwiązuje ręce Obamie do wznowienia rozmów z Putinem. “Lądowanie w Normandii znów się udało” – twierdzi francuska prasa. Podczas przemówienia z okazji 70. rocznicy lądowania aliantów w Normadii Hollande przypomniał, że w tym samym czasie Związek Radziecki toczył jednocześnie “dziesięć takich bitew” i że jeśli chodzi o udział w pokonaniu hitlerowców w czasie II wojny światowej, to właśnie Rosji należy się “złoty medal”. Mowa ta – wygłoszona bezpośrednio przed dwujęzycznym wystąpieniem królowej brytyjskiej Elżbiety II – mogła zostać odebrana jako nawiązanie nie tylko do historycznej, lecz i obecnej znaczącej roli Rosji w Europie, a jej głównym adresatem był gość, którego zaproszenie polskie media określały jako kontrowersyjne.

Autorzy: wg (akapit 1), rz (2), redakcja GR (3-22), jkl (23)
Źródła: Niezależna.pl, Głos Rosji, Lewica.pl
Kompilacja 24 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robi1906 08.06.2014 11:04

    Z ostatniej chwili porwany Robert Kuwałek , znaleziony martwy we Lwowie .
    Moim zdaniem , jest to pierwsza Polska ofiara nowo odrodzonej banderowskiej tłuszczy.

    Nowo odrodzonej dzięki wysiłkowi między innymi pseudo-polskich elit ,
    mam nadzieję że każdy będzie pamiętał rolę Kwaśniewskiego , Kaczyńskiego i innych .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.