Poroszenko obiecał MFW zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi
Zdaniem liderki frakcji Batkiwszczyna, rząd wraz z prezydentem podpisał porozumienie z MFW „za plecami parlamentu i narodu”.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i premier Wołodymyr Hrojsman podpisali z MFW tajny dokument, w którym państwo zobowiązuje się do zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi, a także zwiększenia ceny energii elektrycznej i gazu, informują ukraińskie „Wiesti”, powołując się na szefową partii Batkiwszczyna Julię Tymoszenko.
„Ten dokument jest absolutnie tajny. Mogę powiedzieć, jako lider frakcji: nie widziałam go, gdy znajdował się w projekcie, nie był omawiany w naszej frakcji, nie było żadnej debaty w społeczeństwie. I w konsekwencji otrzymaliśmy już gotowy dokument, a mianowicie zobowiązanie prezydenta i ministra wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego” — oświadczyła Tymoszenko.
Ponadto Ukraina powinna zrezygnować z preferencyjnego przejścia na emeryturę dla nauczycieli i lekarzy oraz zmniejszyć liczbę pracowników w tych sferach, dodała. Szefowa Batkiwszczyny wezwała również deputowanych do omówienia umowy w ciągu godziny pytań do rządu.
Porozumienie Kijowa z MFW skrytykował również lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Według niego, aby spełnić wszystkie warunki, Kijów będzie musiał albo zrezygnować z wypłaty emerytur, albo wprowadzić eutanazję dla seniorów. Z kolei pierwszy wicepremier, minister rozwoju gospodarczego i handlu Stepan Kubiw oświadczył, że rząd nie podpisywał memorandum. Według niego omawiano tylko warunki wstępne kontynuowania pracy z funduszem.
Misja MFW i władze Ukrainy 18 maja umówiły się w sprawie procedur wymaganych do kontynuowania pomocy finansowej ze strony funduszu. Ostateczną decyzję rada dyrektorów MFW podejmie w lipcu. Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Danyluk powiedział wcześniej, że memorandum w pełni zostało uzgodnione, pozostały tylko aspekty proceduralne.
Czteroletni program pomocy finansowej MFW przewiduje przyznanie Kijowowi 17,5 miliarda dolarów. W marcu 2015 roku została przelana pierwsza transza kredytu w wysokości pięciu miliardów dolarów, w sierpniu — druga, w wysokości 1,7 miliarda.
Przelew trzeciej płatności został opóźniony z powodu kryzysu politycznego na Ukrainie, który uniemożliwił zatwierdzenie niezbędnych reform. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło swoją gotowość do współpracy z Kijowem po dymisji rządu Arsenija Jaceniuka i nominacji na premiera Wołodymyra Hrojsmana.
Źródło: pl.SputnikNews.com