Poród bez bólu prawem każdej kobiety

Opublikowano: 25.10.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 259

Adam Bodnar skierował do ministra zdrowia wystąpienie, w którym wykazał, że szpitale naruszają prawa rodzących poprzez utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wykazał olbrzymie nierówności w dostępie do znieczulenia w poszczególnych województwach. Największy odsetek rodzących, które ze swojego prawa mogły skorzystać, jest w województwie mazowieckim, podlaskim i małopolskim (24 proc. porodów siłami natury). Natomiast na przykład w województwie lubuskim dostępu do znieczulenia nie ma prawie wcale – na 2265 porodów w 2016 roku tylko 8 pacjentkom podano znieczulenie.

Brakuje kadry anestezjologów, a opieka na oddziałach położniczych często narusza godność kobiet – udowadnia Bodnar. Nawet w tych województwach, gdzie znieczulenie wykonywano częściej, jest ono dostępne w większych, wojewódzkich szpitalach, natomiast w małych, powiatowych placówkach również jest gwarantowane tylko na papierze.

– Nie każda kobieta planuje i ma możliwość odbycia porodu w szpitalu wojewódzkim, w którym ma większe szanse na przeprowadzenie go ze znieczuleniem farmakologicznym. Wiele spośród nich rodzi w najbliższym szpitalu powiatowym, będąc często pozbawionymi możliwości farmakologicznego łagodzenia bólu – oznajmił RPO.

Bodnar uznał za „nieludzkie traktowanie” brak możliwości podania znieczulenia, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, a pacjentka o nie prosi. Jego pesymistyczne wnioski potwierdzają wyniki ostatniej kontroli NIK w związku z jakością opieki okołoporodowej na oddziałach położniczych. Raport pokontrolny wykazał brak kadry i brak odpowiedniego przeszkolenia personelu – pacjentki często traktowane są przedmiotowo, a szpitale nieprzygotowane na ilość rodzących, które się do placówek zgłaszają. Kolejny raport – autorstwa stowarzyszenia „Obywatel Mama” – miał za zadanie zbadać poziom świadomości pacjentek na temat praw przysługujących im podczas porodu. Kobiety w większości były zaskoczone, że takowe prawa posiadają.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Czejna
Użytkownik
Czejna

Ktos jeszcze ma watpliwosci co do juz wdrozonej celowej depopulacji?
A ponoc jako narod stoimy w obliczu wymarcia, za ktorym ida tylko polityczno medialne malowanki. A tym czasem w szpitalach:
“Raport pokontrolny wykazał brak kadry i brak odpowiedniego przeszkolenia personelu – pacjentki często traktowane są przedmiotowo, a szpitale nieprzygotowane na ilość rodzących, które się do placówek zgłaszają.”

Aida
Użytkownik

Czejna gdzie ty depopulacje widzisz? W kiepskiej służbie zdrowia i oszczędnościach szpitala.