Popularny słodzik może wpływać na DNA i wywoływać raka

Najnowsze badania pokazują, że dość popularny słodzik może być rakotwórczy. W Kanadzie używa się go od 1991 roku, a w Europie od 2004.

Najnowsze badania opublikowane na łamach „Journal of Toxicology and Environmental Health” wskazują, że sukraloza, czyli syntetyczny słodzik, może być wysoce niebezpieczna dla zdrowia. Sukralozę wytwarza się w procesie chlorowania sacharozy. To słodzik stosowany w żywności i suplementach diety, oznaczany na etykietach symbolem E955.

Naukowcy, którzy badali słodzik, twierdzą, że może on wywierać wpływ na ludzkie DNA. „Badacze odkryli, że spożywanie sukralozy prowadzi do produkcji w ludzkim organizmie octanu-6-sukralozy, który jest według najnowszych badań substancją genotoksyczną (może uszkadzać ludzkie DNA, co w następstwie może prowadzić do nowotworzenia)” – wskazuje lek. Bartosz Fiałek.

Sukraloza ma także zaburzać mikrobiom i sprzyjać stanom zapalnym, co może prowadzić do m.in. raka jelita. „Sukraloza oddziałuje również na tkankę jelitową. Spożycie sukralozy wywołało zmiany histopatologiczne, w tym nacieki limfocytarne w nabłonku jelitowym, dezorganizację gruczołów i bliznowacenie nabłonka” – piszą eksperci.

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że słodziki są zdrowsze niż cukier. Obecnie uważa się odwrotnie, że słodycze, które powinniśmy jeść raczej rzadko, będą zdrowsze, jeśli w składzie będą miały po prostu cukier.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „ABC Zdrowie”
Źródło: NCzas.com