Populacja wróbli w Europie spadła o ćwierć miliarda osobników

Nowe badanie pokazuje ogromny spadek liczebności niegdyś pospolitych gatunków ptaków, takich jak wróble. Coś spowodowało zniknięcie od 1980 roku jednego na sześć ptaków!

Według nowego badania, Europa ma o 247 milionów mniej wróbli niż w 1980 roku, a również inne gatunki ptaków, które kiedyś były wszechobecne, odnotowały ogromny spadek populacji. W ciągu niecałych czterech dekad wyginął jeden na sześć ptaków – łącznie 600 milionów ptaków lęgowych.

Powszechnymi gatunkami, które znikają z nieba, są pliszka żółta (97 milionów mniej), szpaki (75 milionów mniej) i skowronki (68 milionów mniej). Ogólny i proporcjonalny spadek liczebności ptaków jest szczególnie duży wśród gatunków związanych z gruntami rolnymi.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z RSPB, BirdLife International i Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego przeanalizowało dane dotyczące 378 z 445 gatunków ptaków występujących w UE i Wielkiej Brytanii i wykazało, że całkowita liczba ptaków lęgowych zmniejszyła się o 17% -19% między 1980 a 2017 rokiem.

Zdaniem badaczy najbardziej ucierpiał wróbel, który stracił połowę swojej populacji, a liczba jego bliskiego krewnego, mazurka, zmniejszyła się o 30 milionów ptaków. Liczebność obu gatunków spadła z powodu zmian w praktykach rolniczych, ale wróble domowe również zniknęły z wielu miast z przyczyn, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Prawdopodobnie przyczyny obejmują niedobory żywności i choroby a także zanieczyszczenie powietrza.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl