Poprawia się sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Opublikowano: 11.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Jest już niemal przesądzone, że w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zwrócić blisko cztery miliardy złotych dotacji otrzymanej z budżetu państwa. To oczywiście efekt poprawy sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który w porównaniu do ubiegłego roku zebrał już prawie dziesięć miliardów złotych więcej wpłat, dlatego ZUS bez większych problemów sfinansuje w tym roku koszty obniżenia wieku emerytalnego.

Tylko do końca września bieżącego roku na konta funduszu zarządzanego przez ZUS wpłynęła kwota 123,7 miliarda złotych, co oznacza wykonanie blisko 78 proc. planu na rok bieżący, a także zwiększenie wpłat w porównaniu do ubiegłego roku o ponad 9,4 miliarda złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że władze ZUS prognozowały wcześniej, iż wpływy ze składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną rok do roku o niecałe 5 proc.

Utrzymanie dotychczasowego tempa wpływów będzie oznaczało, iż na konta FUS w tym roku wpłynie blisko 163,7 miliarda złotych, czyli o 4,7 miliarda złotych więcej niż zakładano wcześniej. Dzięki temu nie będzie potrzebna pełna dotacja z budżetu państwa i ZUS będzie mógł zwrócić do niego prawie 4 miliardy złotych z planowanego zasilenia go kwotą 46,7 miliarda złotych. Wiele wskazuje przy tym na to, iż ponadplanowe dochody ZUS utrzymają się w najbliższych miesiącach.

Wzrost wpływów do ZUS-u jest oczywiście związany z lepszą ściągalnością składek, wzrostem wynagrodzeń, wzrostu zatrudnienia oraz związanego z nim spadku bezrobocia. Dzięki temu w tym roku nie będzie większych problemów ze sfinansowaniem obniżonego wieku emerytalnego.

Na podstawie: NowyObywatel.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mariusz
Użytkownik

Od dziesięciu lat zus okrada osoby niepełnosprawne i jest to wiadome władzom. Każdego roku przyznawano 10% mniej rent. Ilośc rent spadła z dwóch milionów do jednego miliona. Wcale ci ludzie nie wyzdrowieli tylko następują masowe fałszowania opinii medycznych. Korupcja. Prokurator generalny odmówił prowadzenia postępowania w tej sprawie. Warto jeszcze dodac że te same osoby w tym samym czasie są orzekane przez WZDSOoN jako niezdolne do pracy. Na przestępstwach zus zaoszczędził rocznie 7 miliardów złotych. Tylko w Polsce może być tak bezczelna korupcja na masową skalę. Orzeczenia nie powinny być wydawane przez lekarzy zatrudnionych przez zus tylko przez niezależną komisję jak wspomniana wcześniej. Lekarz zus zarabia miesięcznie 10 000 zł a za pozbawienie pacjenta renty dostaje 1000 zł.

ZIWK
Użytkownik

Dzięki kreatywnej pracy “księcia zdrowia” ministra Radziwiłła w tm roku zaczęła się istotanie zmniejszać ilość uprawnionych do świadczeń – nastąpił gwałtowny wzrost śmiertelności – o 7%!
Budżet, dzięki obcięciu wydatków np. na kardiologię – o 50%, czy neonatologię mógł przeznaczyć kolejny 1 000 000 000 na propagandowe TVPiS.

mariusz
Użytkownik

No tak, bo jak ludzie umrą, to nie trzeba im płacić emerytur.