Poprawią los zwierząt w rzeźniach?

Opublikowano: 21.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 522

Ponieważ Unia Europejska domaga się zmian w tym zakresie, Ministerstwo Rolnictwa przygotowało propozycję zmian w ustawie o ochronie zwierząt. W rzeźniach mają być przeprowadzane szkolenia.

Wczoraj posłowie zajęli się zmianami w ustawie, mającą polepszyć warunki w rzeźniach. Ustawa zmieni los zwierząt o tyle, że wdroży szczegółowe unijne rozporządzenie. W zamyśle ma ono likwidować niepotrzebny strach i cierpienie, określić szczegółowe procedury dotyczące procesu krępowania, ogłuszania i samego uboju – a także zmusić pracowników i właścicieli zakłądów do dbałości o wyższe standardy. Ogłuszone zwierzęta aż do śmierci mają pozostawać nieprzytomne, z wyjątkiem tzw. uboju rytualnego – w tej kwestii dotychczasowe przepisy się nie zmienią.

„Uśmiercanie i działania związane z uśmiercaniem są przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiedni poziom kwalifikacji, nie powodując u zwierząt jakiegokolwiek niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia” – to ideał, do którego dążyć mają unijni urzędnicy.

Pracownicy rzeźni będą musieli być szkoleni przez wojewódzkich lekarzy weterynarii. Unijne rozporządzenie nakłada na nich również obowiązek przestrzegania szczegółowych harmonogramów konserwacji sprzętu. Rolnicy już kilka miesięcy wcześniej buntowali się przeciwko wprowadzeniu nowych przepisów, bojąc się, że zabroniony będzie ubój zwierząt gospodarskich na własny użytek. Okazuje się, że gospodarze zwolnieni będą ze szkoleń, jednak ministerstwo sugeruje organizowanie bezpłatnych szkoleń dla takich osób przez powiatowych lekarzy weterynarii (istnieje uzasadniona obawa, że akurat ten zapis okaże się totalną fikcją).

Za ubój, który jest niezgodny z prawem, grozić może do 3 lat pozbawienia wolności.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 21.06.2017 10:37

    z pewnością się poprawi jeśli przyjedzie 100 milionów gęb z Afryki do wykarmienia

  2. Waldorfus 21.06.2017 16:14

    Konwersja rolnika na ogrodnika

    Rolnik dziś, zawsze zadba — przede wszystkim o pełne koryto. A my, zacznijmy od zmiany świadomość: https://wolnemedia.net/swinia-tez-czlowiek-no-prawie/#comment-212081

    Reszta, nijako, sama się spełni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.