Popieramy Ukrainę i Ukraińców. Byle nie pieniędzmi

Opublikowano: 10.06.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2047

Polska gościnność i empatia w stosunku do ukraińskich uchodźców po agresji Rosji na Ukrainę, budziła i budzi podziw całego świata. Jednak to się kończy.

Zgodnie z przewidywaniami, o czym pisał m.in. portal „Strajk”, nastąpiło nieuniknione „zmęczenie materiału”, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców z Ukrainy. To znaczy, pozostaje ono na niezmiennie wysokim poziomie, gdy chodzi o wsparcie werbalne. Spada, gdy rozmawiamy o pieniądzach.

Na Uniwersytecie Warszawskim, w Katedrze Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego przeprowadzono badanie „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego”. Badanie jest bardzo aktualne – z 3 czerwca tego roku, a przeprowadzano je w dniach 20 kwietnia – 23 maja br. Co z niego wynika?

Niemal wszyscy Polacy uważają, że Ukraińcom należy pomagać w wojnie z Rosją. Uważa tak 91 proc. pytanych – „zdecydowanie tak” 56 proc., „raczej tak” 35 proc. 85 proc. pozytywnie ocenia dotychczasowa pomoc, jaką okazała Polska. Mniej niż połowa uważa, że powinniśmy udzielić dodatkowej pomocy (49 proc.). Przeciwnego zdania jest 34 proc. pytanych, 17 proc. nie jest pewna. O jakiej dodatkowej pomocy myślą Polacy? 83 proc. jest zdania, że powinna to być pomoc humanitarna, 79 proc., że materialna, 70 proc., że dyplomatyczna, 62,4 proc, jest zdania, że powinniśmy dodatkowo pomagać Ukrainie zaopatrując ja w broń lekką, 53,8 proc., że polski wywiad winien dzielić się z Ukraińcami swoimi danymi, 52,2 proc., jest zdania, że powinniśmy wysyłać broń ciężką na Ukrainę, a 16,7 proc. uważa, że powinniśmy wysłać polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach misji NATO. Warto sobie uświadomić, że to ostatnie gwarantuje konflikt o skali światowej, a jednak stosunkowo duża grupa pytanych jest na to gotowa.

64,2 proc. pytanych uważa, że powinniśmy przyjmować uchodźców z Ukrainy do czasu zakończenia konfliktu na Ukrainie, 29,7 proc. wyraziło opinie, że powinniśmy ich przyjmować i zezwalać na stałe osiedlenie się w Polsce. Zaledwie 2,9 proc. jest przeciwnych przyjmowaniu ukraińskich uchodźców.

66 proc. nie widzi w Ukraińcach zagrożenia dla Polski. Co piąty (21 proc.) takie zagrożenie dostrzega. Ci ostatni widzą cztery główne zagrożenia: negatywny wpływ na rynek pracy, negatywny wpływ na polską gospodarkę, ukraiński nacjonalizm i wzrost przestępczości. Pytani w większości pozytywnie oceniają zaangażowanie rządu Morawieckiego w pomoc ukraińskim uchodźcom. Tego zdania jest 64 proc., 23 proc. jest przeciwnego zdania, 17 proc nie ma zdania na ten temat. 60 proc. dobrze ocenia rozwiązania prawne ułatwiające Ukraińcom funkcjonowanie w Polsce (ułatwienia w korzystaniu z ochrony zdrowia, oświaty, podejmowania pracy). Niemal co piąty (19 proc.) nie słyszał o tej ustawie.

Gdy dochodzi do pytań o konkretną pomoc w jej wymiarze finansowym, zaczynają się schody. I jeżeli 59 proc. jest zdania, że Ukraińcy powinni mieć taki sam dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej jak Polacy (17 proc. jest przeciwnych), to już przy pytaniu o świadczenia rodzinne i wychowawcze, m.in. 500 plus proporcje się zmieniają. W tej ostatniej kwestii 42 proc. jest przeciwnych, by Ukraińcy dostawali je na takich samych zasadach jak Polacy, 28 proc. jest „za”, co czwarty (24 proc.) nie ma zdania na ten temat. Na pytanie, czy Ukraińcy powinni mieć dostęp do zasiłków z pomocy społecznej tak jak Polacy, 37 proc. pytanych odpowiedziało „nie”. 31 proc. odpowiedziało „tak”. Gdy mowa o jednorazowym, 300 złotowym zasiłku, to zgadza się na takie rozwiązanie 51 proc. pytanych, a 26 proc. jest temu przeciwnych.

Interesujące jest, jak pozytywnie jesteśmy nastawieni do Ukraińców w zależności od zmniejszania się dystansu społecznego.

81 proc. zgadza się na to, by Ukraińcy mieszkali w naszym kraju, 83 proc. jest za tym, by mieszkali w „naszej miejscowości”, 81 proc. akceptuje mieszkanie Ukraińców w swojej dzielnicy, 79 proc. akceptuje Ukraińców jako swoich sąsiadów, ale już tylko co drugi (50 proc.) przyjąłby Ukraińca do swego domu lub mieszkania. Przeciwnego zdania w tej kwestii jest 23 proc. pytanych.

To naturalne, że wyczerpuje się społeczny entuzjazm wobec Ukraińców. Chętnie pomożemy, ale przede wszystkim deklaratywnie, bo tak wypada, ale nie jesteśmy gotowi, by dzielić się pieniędzmi.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. paullenburg 10.06.2022 09:20

    Polacy pomogli tak jak nikt inny. Nie mowie tu o idiotach z Wiejskiej a o zwyklych ludziach,ktorzy szczerze i z dobrego serca pomagali.
    Mieszkam w UK i nawet tu mnostwo Polakow bralo / bierze udzial w zbiorkach itp wysylajac niezliczone ilosci pomocy dla uchodzcow.
    Zdarzalo sie ,ze i brytole brali w tym udzial. Znakomita jednak wiekszosc z nich koncentrowala sie na takiej ,,prawdziwej” pomocy jak zmienianie kolorow profilu na facebooku czy wywieszaniu ukrainskich flag na oknach…

    Ilosc Ukraincow w Polsce jak wiadomo staje sie problemem z wielu powodow jak to przy kazdej masowej emigracji predzej czy pozniej sie dzieje. Jak z tego Polska wybrnie jako kraj bedzie ciekawe. Moze wyjsc to w dlugim rozrachunku na dobre. Moze byc wrecz przeciwnie.
    Tak czy siak wyjechalem z Polski jakies 15 lat temu i byl to wowczas zupelnie inny kraj . Mowie tu o zmianach w wiekszosci na dobre szczerze mowiac. Jednak ilosc przybyszow zza wschodniej granicy byla przy kazdej mojej wizycie zaskakujaca a wrecz przytlaczajaca. Po czesci znam to z drugiej strony bedac Polakiem w UK. Niesamowite jak czasy sie zmieniaja. Nic juz nie bedzie jak bylo…

  2. Stanlley 10.06.2022 10:03

    A Jak Morawiecki i kierowany przez niego aparat państwowy nie pomaga Polakom to jakie mają być inne wyniki? Fundują drogie paliwo – niedawno jeździłem tu i tam po europie – wiecie że ceny są praktycnie takie same? A niby że u nas obniżyli VAT heheheheee Najlepsze jest to że Austriacy którzy zarabiają wiele wiele więcej… płacą o ok 5-10% więcej niż my…. A Zełeński wprowadził u siebie 2% od obrotu i finito… Można? Można!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.