Poparcie dla utworzenia państwa palestyńskiego

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez BBC: więcej ludzi popiera wniosek o uznanie niepodległości Palestyny na forum ONZ niż jest mu przeciwnych. Wśród 19 krajów objętych badaniem 49% badanych popiera wniosek Autonomii Palestyńskiej, podczas gdy 21% jest mu przeciwnych.

Pod koniec tygodnia władze Autonomii Palestyńskiej zwrócą się z wnioskiem do ONZ o uznanie pełnego członkostwa w organizacji. Władze USA zapowiadają złożenie weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Międzynarodowy wysłannik Kwartetu (ONZ, UE, Rosji, USA) na Bliski Wschód – Tony Blair – powiedział BBC, że chce się upewnić, że uznanie Palestyny jako członka ONZ nie osłabi szans na powrót do negocjacji pokojowych. Palestyńczycy domagają się uznania niepodległego państwa przez społeczność międzynarodową w granicach z 1967 roku (obejmujących Zachodni Brzeg, Jerozolimę Wschodnią i Strefę Gazy).

Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że niepodległe państwo palestyńskie może zostać utworzone jedynie na drodze negocjacji pokojowych. Ostatnia runda rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami została zerwana rok temu.

Blair powiedział ze stara się osiągnąć porozumienie w sprawie warunków powrotu do negocjacji pokojowych.

Ankieta, przeprowadzona wspólnie przez BBC i GlobeScan, pokazała duże poparcie dla palestyńskiej inicjatywy wśród czterech krajów muzułmańskich oraz wśród Chińczyków. Nawet w tych krajach, gdzie opozycja w stosunku do głosowania na forum ONZ była najsilniejsza, więcej ankietowanych popierało wniosek niż było jemu przeciwnych.

W Stanach Zjednoczonych i na Filipinach 36% społeczeństwa było przeciwnych inicjatywie głosowania na forum ONZ, ale 45% Amerykanów i 56% Filipińczyków opowiedziało się za uznaniem niepodległej Palestyny.

Najniższy poziom poparcia wyrażono w Indiach – 32% za, 25% przeciw, najwięcej tu też było osób niezdecydowanych.

Najsilniejsze poparcie dla wniosku Autonomii Palestyńskiej jest w Egipcie – 90% za i tylko 9% przeciw.

Jeśli chodzi o inne kraje islamskie: Turcja 60% poparcia, 19% przeciwnych, Pakistan 52% za, 12% przeciw, Indonezja 51% za, 16% przeciw

Opinia publiczna w trzech największych państwach członkowskich Unii Europejskiej wypowiedziała się w uderzająco podobny sposób: Francja (54% poparcia, 20% przeciw) Niemcy (53% za, 28% przeciw) i Wielka Brytania (53% za, 26% przeciw)

Badania przeprowadzono na liczbie 20 466 osób w 19 krajach w okresie pomiędzy 3 lipca a 29 sierpnia 2011 r.

Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną