Poparcie dla Trumpa dzieli amerykańskich Żydów

Opublikowano: 26.08.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 344

Liberalne środowiska żydowskie w USA są niezadowolone z faktu, że przemówienie Mike’a Pompeo na konwencji wyborczej Republikanów miało miejsce z Izraela – czytamy w żydowskim „The Forward”, w komentarzu Aidena Pinka

Sekretarz stanu wygłosił we wtorek przemówienie na Narodowej Konwencji Republikanów via łącze satelitarne z Izraela co zdaniem liberałów, zamieni Izrael „w boisko amerykańskiej polityki”.

Kate Bedingfield, zastępca kierownika kampanii kandydata demokratów Joe Bidena, stwierdziła w oświadczeniu, że przemówienie Pompeo jest „najnowszym przykładem tego, jak administracja Trumpa stara się wykorzystać Izrael do swych celów, podczas gdy wsparcie Waszyngtonu dla Izraela i jego bezpieczeństwa nigdy nie powinny być podporządkowane partyjnym interesom.

„Przemawiając z Jerozolimy Pompeo łamie wiele tradycji i norm” – powiedziała z kolei Wendy Sherman, była dyplomatka w administracji Obamy. „Sekretarze stanu, o ile się orientuję, nigdy nie występowali na konwencjach. Szef departamentu stanu, podobnie jak sekretarz obrony, byli ponad polityką, ponieważ reprezentują Amerykę na świecie”.

Pompeo ma wygłosić swoje uwagi z Jerozolimy i wspomnieć o kilku pro-izraelskich posunięciach administracji Trumpa; w tym pośrednictwie w zawarciu porozumienia pokojowego między Izraelem a ZEA; uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan i uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam ambasady amerykańskiej.

W zeszłym tygodniu na wiecu wyborczym w Wisconsin prezydent Trump powiedział, że przeniesienie ambasady było „gestem dla amerykańskich ewangelików”.

Sondaże pokazują, że większość amerykańskich Żydów sprzeciwia się Trumpowi, podczas gdy większość ewangelików go popiera. Trump ma pewne wsparcie “kieszeni społeczności żydowskiej”, dla której „jego proizraelskie decyzje polityczne i obietnice ochrony praw religijnych są ważniejsze niż inne obawy”.

Kilku Żydów służy w Białym Domu Trumpa, w tym członkowie jego rodziny Jared Kushner i Ivanka Trump oraz sekretarz skarbu Steve Mnuchin. Rabin Shmuel Kamenetsky, jedna z czołowych ortodoksyjnych postaci ortodoksów charedim w Ameryce, poparł Trumpa w zeszłym miesiącu, mówiąc, że będzie to „hakaras hatov ”, po hebrajsku uznanie dobrego uczynku.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o