Ponad milion ludzi wyszło na ulice Groznego

Opublikowano: 05.09.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1028

Ponad milion osób zebrało się w centrum Groznego na wiec poparcia dla muzułmanów Rohingya o informuje o tym RIA Novosti MSW w Czeczenii. Dziesiątki tysięcy uczestników przyjechały z innych rejonów republiki.

Zabierając głos podczas wiecu przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow wezwał do powstrzymania rozlewu krwi w Mjanmie (dawna Birma), ukarania winnych i przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości. Kadyrow wezwał “do pilnego powstrzymania katastrofy humanitarnej i wyciągnięcia pomocnej dłoni ginącemu narodowi Rohingya”. Jednocześnie przywódca Czeczenii porównał metody wojskowych i mnichów w Birmie do działań nadzorców w obozach nazistowskich.

“Władze tego państwa pozbawili prawa do życia ponad milion Rohingya. Ich nędzne domy są objęte ogniem. Bezbronni ludzie są rozdzierani na części, paleni, topieni w wodzie. Dziećmi rzucają o ziemię, wrzucają do ognia” — dodał.

Jak oznajmił Kadyrow, cały naród już od wielu lat znajduje się na krawędzi wymarcia, ale nikt nie nakłada na Birmę sankcji, a ONZ i inne organizacje i światowe media jedynie “patrzą na to w milczeniu”.

Ponadto uczestnicy akcji odczytali list do Władimira Putina z prośbą o “użycie całego autorytetu na świecie”, by powstrzymać ludobójstwo muzułmanów z Birmy. Wiec odbył się spokojnie, bez naruszeń. W tej chwili jego uczestnicy rozchodzą się, na placu jest coraz mniej ludzi.

W Birmie wojskowi realizują zakrojoną na dużą skalę operację oczyszczania stanu Rakhine od islamskich ekstremistów, którzy wcześniej przeprowadzili kilka zmasowanych ataków na posterunki policyjne i wojskowe. Przez ostatnie dziesięć lat w Rakhine zginęło 400 osób, w tym 30 wojskowych i policjantów oraz 370 terrorystów.

Rohingya są potomnymi Bengalczyków przesiedlonych do Rakhine przez brytyjską administrację kolonialną w XIX-XX wieku. Konflikt między nimi a rdzenną ludnością stanu wyznającą buddyzm trwa od kilkudziesięciu lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.