Ponad 800 osób zabitych przez wojskową juntę w Mjanamie

Opublikowano: 19.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1507

802 osoby zginęły z rąk wojskowej junty, która na początku lutego b.r. przejęła władzę w Mjanmie. Organizacja Assitance Association for Political Prisoners opublikowała kolejny raport.

AAPP przedstawiła koleje dane odnośnie więźniów politycznych i ofiar wojskowej junty w Mjanmie. Dzisiejszy raport mówi o 802 osobach zamordowanych, ponad 4100 aresztowanych, 92 oskarżonych, z czego 20 osób usłyszało wyroki śmierci.

Od lutego kraj jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym. W dystrykcie Mindat wprowadzono stan wojenny, ze względu na starcia między armią a lokalnymi bojownikami z Sił Obronnych Chin (rejon Mjanmy). Armia użyła wobec partyzantów helikopterów i artylerii. Siły Obronne Chin uzbrojone w karabiny myśliwskie i strzelby wycofały się, nie chcąc narażać mieszkańców na dostanie się w ogień krzyżowy i jeszcze większe straty w ludziach.

Kilka tysięcy osób uciekło i schroniło się w dżungli. To mieszkańcy Mindat i partyzanci. Według Reutersa może to być nawet 8 tys. osób. Świadkowie podają, że brakuje jedzenia, a wojsko blokując drogi uniemożliwia powrót do miasta.

Wielka Brytania i USA zaapelowały do sił wojskowych puczystów o „unikanie ofiar cywilnych”. ONZ przełożył planowane na dziś głosowanie o wstrzymaniu wszelkich dostaw broni i amunicji do Mjanmy. Reuters podaje, że głosowanie zostało przełożone ze względu na oczekiwane większe poparcie rezolucji w ciągu najbliższych dni. W projekcie rezolucji ONZ apeluje o uszanowanie demokratycznych wyborów, powstrzymanie się od przemocy wobec pokojowo manifestujących oraz zaprzestanie sprzedaży broni i amunicji przez kraje członkowskie.

Wojna domowa i pandemia Covid sprawiły, że sytuacja ludności cywilnej jest tragiczna. World Food Organization opublikował niedawno zatrważający raport, który mówi, że w Mjanmie za chwilę zacznie się głód. Ceny produktów spożywczych rosną, ludzie masowo tracą pracę i uciekają przed wojną. Według raportu ponad 3 miliony osób może zostać dotkniętych głodem i niedożywieniem.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: AAPPB.org, Reuters.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.