Ponad 80 rannych podczas wieców feministek w Meksyku

Opublikowano: 09.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1065

Meksykańskie feministki, protestując 8 marca przeciwko dyskryminacji i przemocy, oblały benzyną i podpaliły kobiecy kordon policyjny z tarczami: rannych zostało 62 policjantek i 19 cywilów, donosi Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stolicy Meksyku.

W poniedziałek w Meksyku odbył się marsz solidarności w walce o równe prawa i emancypację. Władze stolicy przezornie odgrodziły historyczne budynki i pomniki, by uchronić je przed wandalizmem.

Akcja rozpoczęła się na Placu Rewolucji w centrum miasta, gdzie radykalna część protestujących zburzyła ogrodzenie do 67-metrowego łuku triumfalnego, po czym z młotkami i farbą udała się na Plac Niepodległości do Pałacu Narodowego.

W końcowym punkcie przemarszu, pod prezydenckim balkonem, radykałom udało się sforsować metalowe ogrodzenie budynku, gdzie napotkali nieuzbrojony kordon. Aktywistki oblały stojące w otworze ogrodzenia policjantki benzyną i podpaliły je.

„W marszu zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet do tej pory rannych zostało 62 policjantek i 19 cywilów. Dziewięć policjantek i jeden cywil zostało przewiezionych do szpitala i jest w stabilnym stanie” – podało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego na Twitterze.

Według statystyk w Meksyku codziennie ginie 10 kobiet, ponad połowa z nich ginie z rąk partnerów lub krewnych. Od stycznia do czerwca 2020 roku, według Narodowego Instytutu Statystyki i Geografii, w Meksyku zabito 1 844 kobiet, z czego 73% z broni lub poprzez uduszenie, a 30% z nich w swoich domach. W tym okresie służby ratunkowe kraju otrzymały 132 110 zgłoszeń dotyczących domniemanej przemocy wobec kobiet. Zarejestrowano 7 866 domniemanych ofiar gwałtu i 21 domniemanych ofiar handlu ludźmi. 50% przestępstw przeciwko kobietom w Meksyku pozostaje bezkarnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o