55% aplikacji mobilnych zbiera niepotrzebne dane!

Opublikowano: 25.01.2018 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 665

Według przeprowadzonych badań, więcej niż 55% aplikacji nie spełnia standardów polityki prywatności, która zostanie wprowadzona w Unii Europejskiej i jest przyjęta przez Google Play.

Po 25 maja wejdzie w życie nowa polityka prywatności (Europen Union’s General Data Protection Regulation), która będzie wymagała od aplikacji informowania użytkowników o tym, że jakiekolwiek dane zostają przekazane do podmiotów zewnętrznych, a dodatkowo użytkownik będzie musiał zostać poinformowany o możliwości zażądania usunięcia wszelakich zgromadzonych na swój temat danych z serwerów tych firm. Już od lutego, dzięki nowej polityce prywatności Google Play dostosowanej do nadchodzącej regulacji, aplikacje będą mogły żądać od użytkownika tylko i wyłącznie danych niezbędnych dla swojego podstawowego funkcjonowania. Jakiekolwiek wykroczenia w tej materii mają kończyć się kolosalnymi karami finansowymi dla producentów aplikacji.

SafeDK, które zajmuje się kontrolowaniem jakości oprogramowania aplikacji mobilnych, przeprowadziło ostatnimi czasy badania dotyczące spełniania przez aplikacje nadchodzących standardów. Ich wyniki okazały się niepokojące, ponieważ ponad połowa ze zbadanego tysiąca aplikacji miała przynajmniej jedną funkcję, która narusza wrażliwe prywatne dane użytkownika, chociaż nie potrzebowała ich do poprawnego funkcjonowania. Do najczęstszych nadużyć dochodziło w obszarze kontroli lokalizacji użytkownika (26 procent) oraz w kwestii zbierania danych na temat innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu mobilnym (40 procent).

Co kontrowersyjne – oprogramowanie na naszych telefonach zbiera dane na temat listy zainstalowanych przez nas aplikacji bez pytania czy widocznego, oczywistego dla przeciętnego użytkownika śladu. Google uznało to za przykład jawnego nadużycia, który był jednym z motywatorów doprowadzających firmę do sformułowania nowej, bardziej restrykcyjnej polityki prywatności.

Średnia liczba aplikacji zainstalowanych przez użytkownika na telefonie wynosi 18,5.

Autorstwo: Darmor
Na podstawie: Safedk.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. xc1256 25.01.2018 19:48

    Wystarczy odinstalować sklep google i etc google… (to jest kombajn co pobiera nawet i 30% z bateryjki), zainstalować sobie np. Advanced Permission Manager i tam odznaczyć jakie prawa chcemy aby dana aplikacja miała a jakie nie.
    ps. nie wiem po co aplikacji np. latarki – lokalizacja, połączenie w internetem i etc…
    Po usunięciu takich praw, latarka nadal działa 🙂

  2. Murphy 26.01.2018 11:30

    @xc1256: Jak to po co latarce lokalizacja i internet? Producent po prostu chce wiedzieć gdzie byo ciemno. 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.