Ponad 300 drzew pod topór w gminie Zabierzów

Opublikowano: 21.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1113

Ponad trzysta drzew ma zostać wyciętych w ramach budowy ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze powiatowej w gminie Zabierzów na odcinku od Balic do Aleksandrowic. Drzewa przeznaczone do wycinki są miejscem gniazdowania ptaków podlegających ochronie prawnej. Ponadto co najmniej osiemnaście z tych drzew ma wymiary pomnikowe. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich istot złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej oraz do wojewody o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę. Inwestycji sprzeciwiają się także mieszkańcy gminy, a apel do władz lokalnych przeciwko wycince w ciągu kilkunastu godzin wysłało już ponad 1,5 tys. osób.

Aleja drzew w Zabierzowie wzdłuż ulicy Krakowskiej między miejscowością Aleksandrowice, a skrzyżowaniem z ulicą Na Lotnisko ma zostać wycięta pod budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Na drzewach pojawiły się już kropki, a na poboczu stanęły słupki ostrzegawcze. Wiele osób z lokalnej społeczności nie zgadza się z projektem realizacji. W rejonie, który od lat nie może sobie poradzić ze smogiem, podejmuje się decyzję o wycince ponad trzystu naturalnych filtrów. Mieszkańcy i mieszkanki wskazują też na problem z zasobami wodnymi w swojej miejscowości. Również w tym wypadku drzewa są sprzymierzeńcami w walce z postępującymi i coraz bardziej dotkliwymi skutkami zmian klimatu.

“W czasach katastrofy klimatycznej, malejących drastycznie zasobów wodnych, ekstremalnych upałów, problemów z czystością powietrza w zimie, ochrona drzew jest sprawą najwyższej wagi. Dorodne, pomnikowe drzewa są rzadkością. Na osiągniecie wieku pomnikowego trzeba czekać kilka pokoleń. Nie mamy już na to czasu” – komentuje Anna Treit, mieszkanka gminy Zabierzów.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, widząc poważne uchybienia w procedowaniu inwestycji, przede wszystkim braku oceny oddziaływania na środowisko i podania alternatywnych rozwiązań, złożyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej oraz do wojewody o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę dla tej inwestycji.

Zarówno ścieżka rowerowa, jak i chodnik są rzeczywiście potrzebne, ale ich przebieg można poprowadzić inaczej, co podkreśla mieszkaniec gminy, Jakub Tomski: “Ścieżka w proponowanej postaci będzie dla rowerzystów niebezpieczna i niewygodna, ponieważ zostanie przecięta licznymi wjazdami do strefy ekonomicznej. Lepszym rozwiązaniem byłoby chociażby wybudowanie ścieżki rowerowej po drugiej stronie alei drzew a chodnika dla pieszych od strony części usługowej. Dzięki temu powstałaby zacieniona, zielona ścieżka, oddzielona od samochodów, a bezcenne drzewa zostałyby uratowane. Inwestycja w obecnym kształcie jest destruktywną i krótkowzroczną polityką pozornego rozwoju. Gmina Zabierzów, tworząc przestrzeń publiczną, niszczy swój bezcenny potencjał przyrodniczy”.

Wójt Gminy Zabierzów, Elżbieta Butryn, wydając zgodę na realizację inwestycji i wycinkę ponad trzystu drzew, stwierdziła brak konieczności przedstawienia oceny oddziaływania na środowisko. W karcie przedsięwzięcia poza bardzo pobieżnym przedstawieniem kwestii przyrodniczych, zabrakło wskazania innych wariantów poprowadzenia ścieżki pieszo-rowerowej. Tymczasem przeprowadzona w kwietniu br. inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że na drzewach przeznaczonych do wycinki gniazdują gatunki ptaków, objęte ochroną prawną. Poza tym przynajmniej osiemnaście z drzew w tej alei ma wymiary pomnikowe.

Warto dodać, że inwestycja jest dofinansowana z funduszów unijnych. W przypadku stwierdzenia niezgodności inwestycji, gmina będzie musiała zwrócić pozyskane pieniądze.

“Ta inwestycja to przykład choroby zwanej betonozą. Wyciąć, zabetonować, a o kwestie klimatu, przyrody i komfortu życia ludzi niech się martwią inni. Byle wydać unijne pieniądze i przeciąć wstęgę na otwarciu” – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. “Naszym zdaniem wydane decyzje są obarczone wadami prawnymi i dlatego wystąpiliśmy o stwierdzenie nieważności dla decyzji środowiskowej oraz dla pozwolenia na budowę”.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Źródło: WolneMedia.net

6

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.