Ponad 22 000 pracowników z UE opuściło NHS

Z najnowszych danych wynika, że od czasu referendum ws. Brexitu NHS opuściło ponad 20 000 pracowników z Unii Europejskiej. Wśród pracowników, którzy odeszli, było blisko 9000 pielęgniarek i położnych.

Problem dramatycznego odpływu pracowników z NHS postanowiła ponownie nagłośnić partia Liberalnych Demokratów. Stało się to zaraz po tym, jak premier Boris Johnson stwierdził, iż imigranci z UE zbyt długo „traktowali UK jak części własnego kraju”. Obecnie w NHS brakuje 50 000 pielęgniarek, a rząd, dla załatania braków, planuje ściągnąć do pracy na Wyspach 12 000 pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Problem polega jednak na tym, że także i pracownikom NHS rząd planuje podwyższyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne (a na pracowników z UE planuje ją po Brexicie dopiero nałożyć), co może ich kosztować nawet £3,589 w ciągu 5 lat.

Te liczby pokazują szkodę, jaką Brexit już wyrządził naszemu NHS, wypędzając pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia, których tak bardzo potrzebujemy. Boris Johnson pogłębił ten kryzys, bezlitośnie ciskając pielęgniarskim podatkiem wartym tysiące funtów w tych, którzy mają przyjść do pracy w naszej służbie zdrowia. Obywatele UE są integralną częścią naszej NHS, a jednak torysi traktują ich jak jakieś zło. Liberalni Demokraci są jedyną dużą partią, która opowiada się za swobodnym przepływem dla personelu z UE, na którym opiera się nasz NHS. Zatrzymamy Brexit, powstrzymamy Borysa i ochronimy NHS – powiedziała Luciana Berger, rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. zdrowia.

Z danych uzyskanych przez Liberalnych Demokratów wynika, że Brexit kosztuje już rząd 470 mln GBP tygodniowo, czyli znacznie więcej, niż 350 mln GBP, które Boris Johnson obiecał oszczędzić tygodniowo po wyjściu z UE. Z kolei Institute for Fiscal Studies oszacował niedawno, że PKB UK jest o 55-66 mld GBP niższy w tym roku, niż by był, gdyby nie Brexit.

Źródło: PolishExpress.co.uk