Ponad 146 tysięcy zabitych w Syrii

Opublikowano: 14.03.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 114

Ponad 146 tys. ludzi, z czego ponad jedna trzecia to cywile, zginęło w czasie wojny w Syrii, która w tym miesiącu wkracza w czwarty rok – poinformowało 13 marca opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, które opiera się na przekazach pochodzących od sieci informatorów w Syrii. Agencja Reutera zastrzegła, że bilansu przekazanego przez Obserwatorium nie można niezależnie zweryfikować.

Ostatnie dane ONZ, opublikowane w lipcu 2013 roku, mówiły o co najmniej 100 tys. zabitych. Jednak w styczniu 2014 roku ONZ zastrzegła, że nie będzie aktualizować danych, ponieważ sytuacja w Syrii uniemożliwia weryfikację szacunków.

Obserwatorium sprecyzowało, że ok. 36 tys. ofiar śmiertelnych było po stronie rebeliantów, w tym bojowników Frontu al-Nusra, związanego z Al-Kaidą, oraz Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu, zrzeszającego wielu zagranicznych bojowników.

Ponad 56 tys. ludzi zginęło w szeregach sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada – twierdzi Obserwatorium. Według tego ośrodka faktyczna liczba zabitych jest jednak ukrywana i bilans wynosi zapewne ponad 60 tys. po obu stronach.

Rebelia przeciwko rządom Baszara el-Asada rozpoczęła się w marcu 2011 roku od pokojowych protestów ulicznych, które przekształciły się w zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową, w której zarysowały się głębokie podziały na tle wyznaniowym.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o