Ponad 10 izolowanych Indian mogło paść ofiarą mordu w Dolinie Javari

Opublikowano: 21.09.2017 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 541

Fundacja ds. Indian w Brazylii (FUNAI), rządowy organ zajmujący się kwestiami rdzennej ludności w Brazylii, a także brazylijska prokuratura badają głośne doniesienia o zamordowaniu ponad dziesięciu izolowanych Indian nad rzeką Jandiatuba na obszarze Doliny Javari. FUNAI wysłało swój zespół do gminy São Paulo de Olivença w stanie Amazonas, po otrzymaniu raportu, że mężczyźni pracujący dla poszukiwaczy złota chwalili się w miejskim barze, że zamordowali od 8 do 10 Indian nie utrzymujących kontaktu ze społeczeństwem narodowym. Zespół śledczy czeka 12-dniowa podróż zanim dotrze na miejsce przeznaczenia.

Pablo Beltrand, prokurator z odległego amazońskiego miasta Tabatinga, położonego w pobliżu granicy z Peru i 700 mil od stolicy stanu Amazonas, Manaus – powiedział, że jego zespół został poinformowany o możliwości dokonania mordów w Dolinie Javari na początku sierpnia. „Otrzymaliśmy wiadomość od rządu federalnego. […] Trwające dochodzenie dotyczy ewentualnej śmierci rdzennych mieszkańców” – powiedział.

Mężczyźni, którzy publicznie chwalili się zbrodnią mieli posiadać przy sobie trofea uniesione po dokonanej masakrze, w tym między innymi ręcznie rzeźbione wiosło, należące do zaatakowanego plemienia, a także torby. Leila Silvia Burger Sotto-Maior z FUNAI, twierdzi, że według relacji ci sami mężczyźni chwalili się, że po masakrze pocięli ciała swoich ofiar i wrzucili do rzeki. Swoją brutalność tłumaczyli twardymi realiami życia na pograniczu: „muszą zabijać, lub zostaną zabici”.

Sarah Shenker, wieloletnia działaczka organizacji Survival International zajmującej się obroną praw rdzennej ludności na całym świecie twierdzi, że „jeżeli dochodzenie potwierdzi raporty, to będzie to kolejna ludobójcza masakra ”będąca zarazem porażką brazylijskiego rządu w jego zadaniu ochrony społeczności nieskontaktowanych ze społeczeństwem narodowym”. Lider mieszkających w tym regionie Indian Kanamari, Adelson Kora Kanamari, powiedział, że w rzeczywistości w regionie mogły mieć miejsce  dwie masakry Indian Izolowanych. Drugi z przypadków  dotyczyć ma zbrodni na izolowanych Indianach Warikama Djapar zaatakowanych i zabitych kilka miesięcy wcześniej  na zlecenie miejscowego właściciela ziemskiego. W tej masakrze zginąć mogło od 8 do 21 rdzennych mieszkańców z izolowanej społeczności. Doniesienia o tym przypadku miały zostać zignorowane przez czynniki rządowe. Adelson odnosząc się do obu tych przypadków mówił, że „jeśli ta historia zostanie potwierdzona, to prezydent (Michel) Temer i jego rząd będą ponosili dużą odpowiedzialność za ten ludobójczy atak” .

Oskarżenia pod adresem prezydenta Brazylii i jego współodpowiedzialności za domniemaną zbrodnię nad rzeką Jandiatuba podkreślają przedstawiciele organizacji rdzennych mieszkańców Brazylii oraz środowisk kościelnych w tym kraju. Znany ze swojego poparcia dla lobby agrobiznesowego i szeregu ustaw, których przeforsowanie z jednej strony osłabi status rdzennych mieszkańców w Konstytucji z 1988 roku i w brazylijskim prawie, a z drugiej otwarty na znoszenie stref ochronnych i otwieranie ich na górnictwo, Temer okroił niedawno również fundusze dla samego FUNAI. Ucierpiał na tym bezpośrednio departament ds. izolowanych Indian działający przy FUNAI, który tylko w regionie, w którym doszło do zgłaszanej masakry zamknął z tej przyczyny dwa posterunki.

Oburzenie z tego powodu wyraża Koordynacja Organizacji Rdzennych Mieszkańców Amazonii (COIAB), zwracając uwagę, że te „okaleczenie FUNAI”, zamknięcie punktów ochrony etnośrodowiskowej i drastyczne cięcia dla rządowej agencji ds. Indian zmniejszyły możliwość monitorowania i chronienia ludności żyjącej w dobrowolnej izolacji w Brazylii. COIAB oskarża bezpośrednio o ten akt czołowych polityków w Brazylii, którzy „kontynuują grabież naszych [indiańskich] zasobów, prawa do ziemi oraz samego istnienia”. Oświadczenie o tym samym wydźwięku wydała Rada Misyjna CIMI związana z kościołem katolickim.  Cięcia na rzecz FUNAI przyczyniły się do zwiększenia zagrożenia dla ludów izolowanych żyjących w Dolinie Javari,. Organizacja nie dysponuje zasobami potrzebnymi do utrzymania personelu i struktury niezbędnej do zwalczania inwazji na ziemie izolowanych społeczności Indiańskich. Zdaniem CIMI, rząd Temera ograniczając niezbędne środki musiał zakładać ryzyko masakr i ludobójstwa nieskontaktowanych ludów w tym obszarze, masakr, które niezależnie Rada Rdzennych Mieszkańców ze stanu Roraima (CRI) określiła mianem jednych z najgorszych momentów w ich historii. Wobec tego obszar Doliny Javari – miejsca o największej koncentracji izolowanych społeczności w Brazylii – jest teraz szczególnie narażony na inwazję górników, myśliwych, rybaków, drwali i rolników pochodzących ze społeczeństwa narodowego Brazylii i krajów sąsiednich takich jak Peru. Rada Misyjna CIMI nazywa ten proces niedopuszczalnym ludobójstwem, które powtarza się ponownie w historii Brazylii. CIMI wzywa do zbadania doniesień o masakrze, a także do zamknięcia wszystkich nielegalnych obozów i przedsięwzięć między rzekami Jutai i Jandiatuba, a także do przywrócenia baz ochrony etnośrodowiskowej w tym regionie.

Nie ma jednoznacznych wskazań co do tożsamości grupy etnicznej wobec, której dopuszczono się domniemanej zbrodni. Wiele wskazuje na to – i tak też się zakłada – że mogli być to żyjący w tym regionie tzw. „Łucznicy” lub „Plemię Strzały” znani lokalnie jako „Flecheiros”. Grupa ta stała się bardziej znana po misji rozpoznawczej Sydneya Possuelo sprzed 15 lat, podczas której starano się określić granice terytorialnie tego ludu. Wówczas w specjalnym reportażu z tej wyprawy na łamach „National Geographic” opisywano Flecheiros jako „rzadko widywany szczep Indian, znanych głównie jako wytrawni łucznicy, gotowy do użycia zatrutych grotów w celu obrony swojego terytorium przed intruzami”. Jeżeli sprawdziłyby się wówczas najwyższe szacunki ofiar z sierpniowego spotkania z poszukiwaczami złota, mówiące nawet o 20 zamordowanych, w dokonanej masakrze mógłby zginąć nawet co piąty członek tego ludu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: ihu.unisinos.br, mirror.co.uk, dailymail.co.uk, survivalinternational.org, huffingtonpost.com, theguardian.com, cimi.org.br, cimi.org.br, amazoniareal.com.br
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.