Pomysł rządu Islandii na równe płace

Opublikowano: 20.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 572

Rząd Islandii ma pomysł na regulację, która zrówna płace kobiet i mężczyzn. Nowe prawo ma wymusić na pracodawcy składanie dokumentów poświadczających płacenie obu płciom dokładnie po równo. Nasze Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki społecznej także dostrzega problem. Właśnie zleciło badania wysokości płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach w administracji rządowej.

Portal pulshr.pl donosi, iż jeszcze w marcu przez parlament Islandii ma przejść prawo, które wymusi udowodnienie przez pracodawcę, że płaci pracownikom tyle samo, niezależnie od ich płci. Wspomniana legislacja to część szerszego projektu. Kraj chce do 2022 roku zwalczyć różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Pracodawcy islandzcy będą musieli udowodnić władzom kraju równość płac, obowiązującą w przedsiębiorstwie niezależnie od płci, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej czy też narodowości pracownika. Zapowiedziane prawo ma jeszcze w marcu pojawić się w parlamencie Islandii i zostać przeprowadzone przez całą procedurę legislacyjną. Ma ono dotyczyć przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 25 osób. Zmiany są potrzebne – w październiku tysiące islandzkich kobiet manifestowało niezadowolenie z różnicy w płacach spowodowanej przez płeć. To pierwsze na świecie rozwiązanie prawne, które nałoży obowiązek udowodnienia stosowania równych płac zarówno na przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatne.

W Polsce natomiast rząd przymierza się do sprawdzenia rozbieżności płacowych kobiet i mężczyzn w swoich resortach.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Fenix 20.03.2017 10:47

  Dając sobie każdy ma ,równy BDG . Za wykonanie pracy zarabiamy różnie , to umowa pracownika z pracodawcą .Pracodawca ponosi koszty rozwoju firmy, obciążeniem pożyczkowym własnego konta finansowego i spłaca sobie.
  Narodzie , władzę sprawowaną uzurpatorów likwidujemy, musimy ubezwłasnowolnić ich sprawujących i udowodnić im że są bez władzy.
  Ja wybieram prawo i jest moim prawem .
  Nie sprawujemy władzy .
  Dzielimy władzę Narodzie , tak rządzi Naród jednostek, stanowi jedno prawo .
  Ja władzą i rządzi Ja !

 2. Murphy 20.03.2017 11:39

  Równe płace mają jedynie sens jak te same czynności ilościowo i jakościowo są wykonywane. Jeśli nie to będzie to niezła dyskryminacja. Jak wiadomo kobiety zwykle są słabsze fizycznie, więc może wyjść, że zaczną być w Danii faworyzowane po wejściu w życie takiego prawa.

 3. Fenix 20.03.2017 12:01

  Ja ,wolnej woli ducha siłą , moc naszym Ja .

 4. guchy 20.03.2017 23:07

  Fenix 20.03.2017 10:47
  Co bierzesz? Daj trochę – bo widać, że nieźle kopie a ty przedawkowałeś… 🙂

 5. MichalR 21.03.2017 06:34

  Wedlug mnie problem tkwi jedynie w opiece nad dziecmi. Jesli prawo nakazywaloby obojgu rodzicom opieke nad dzieckiem chorym – np jeden dzien jexlden prawny opiekun a drugi dzien drugi i Jakby dalo sie podobnie latwo rozwiazac kwestie macierzyńskiego… Wtedy pensje same by sie wyrównały

 6. Fenix 21.03.2017 10:18

  @guchy , Ja daję sobie, nie biorę . To co sobie daję, polecam innym , to głuchych i ślepych uzdrowi . 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.