Pomysł PiS – wyrżnąć lasy, postawić fabryki

Opublikowano: 04.08.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2577

Organizacje ekologiczne i klimatyczne apelują do Senatu RP o odrzucenie ustawy dającej zielone światło na przekształcanie własnościowe gruntów należących do państwa w tereny inwestycyjne. Wskazują na rzeczy oczywiste – nie możemy wycinać lasów w dobie kryzysu klimatycznego. Ta oczywistość nie jest jednak jasna dla rządu.

To byłaby największa grabież dobra wspólnego od lat. Rząd Zjednoczonej Prawicy w lipcu przegłosował zmiany w ustawie o lasach, umożliwiające machinacje przy statusie gruntów należących do Lasów Państwowych, tak aby mogły one zostać przekazane w prywatne ręce. Zmianom ostro sprzeciwiała się Lewica. Rząd jednak postawił na swoim. Teraz organizacje społeczne chcą, aby ustawę odrzucił Senat, co dałoby więcej czasu na oprotestowanie kontrowersyjnych zapisów.

Celem ustawy jest ustanowienie możliwości wymiany gruntów należących do Lasów Państwowych, spółki skarbu państwa, na inne grunty. Obecnie obowiązujący przepis art. 38e ustawy o lasach pozwala na to, by lasy, grunty oraz inne nieruchomości pozostające w zarządzie Lasów Państwowych były wymieniane, ale tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami gospodarki leśnej. Te cele, to m.in. – jak czytamy w art. 7.1 ustawy o lasach – zachowanie lasów, zachowanie różnorodności przyrodniczej, ochrona gleb i wód oraz produkcja leśna.

PiS chce to zmienić. Według pomysłodawców projektu zamiany lasów, gruntów i nieruchomości można będzie dokonać nie tylko ze względu na potrzeby i cele gospodarki leśnej, ale również w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami „polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”.

Aktywiści Koalicji Klimatycznej mają inne spojrzenie na tę sprawę. Ich zdaniem politycy chcą robić biznesy z wielkim kapitałem kosztem przyrody, co doprowadzi do degradacji środowiska naturalnego i pogłębi katastrofę klimatyczną. „To szkodliwa specustawa powstała pod konkretne inwestycje i ma umożliwić m.in. budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera koło Jaworzna” – mówi portalowi Next.Gazeta.pl Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Kosztem środowiska naturalnego na terenie wyciętych lasów będzie można tworzyć lotniska, spalarnie odpadów czy zakłady produkujące barwniki lub butelki PET. – To absurd i jawna sprzeczność z celami Europejskiego Zielonego Ładu – zaznacza Radosław Ślusarczyk.

Wycinanie lasów to krok samobójczy – uważa Anna Ogniewska z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej. „W sytuacji, gdy wiele regionów w Europie, w tym w Polsce, doświadcza katastrofalnych skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych, nie można poświęcać lasów i w ich miejscu budować fabryk czy zakładów przemysłowych. Rozwój jest ważny, ale nie można go dokonywać kosztem przyrody” – zaznacza działaczka.

Czy Senat odrzuci ustawę?

Autorstwo: Piotr Nowak
Zdjęcie: Alois_Wonaschuetz (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.