Pomylili Portugalczyków z imigrantami

Opublikowano: 25.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 745

15-osobowa grupa Portugalczyków przebywająca od 3 kwietnia w Rzeszowie, w ramach unijnego programu „Erasmus+”, na zaproszenie Zespołu Szkół Elektronicznych, na własnej skórze poznała „staropolską gościnność Polaków.”

Od początku pobytu w mieście, Portugalczycy wśród których kilku ma ciemniejszy kolor skóry, spotykali się z rasistowskimi komentarzami i wulgaryzmami.

“Portugalczycy, gdy wychodzili na miasto, byli obrzucani wulgaryzmami po polsku i angielsku, pokazywano im środkowy palec. Do takich sytuacji dochodziło w autobusach, w sklepach, na Rynku w Rzeszowie. Naszych gości zaczepiano. Gdy Portugalczycy przechodzili przez przejścia dla pieszych, to kierowcy na nich trąbili. Jako Polakowi jest mi wstyd, że pod adresem obywateli z innych krajów kierowane były rasistowskie komentarze” – mówi oburzony Stanisław Augustyn nauczyciel Zespołu Szkół i jeden z koordynatorów programu.

Jak ujawnił w czwartek, portal informacyjny „Rzeszów News”, tydzień po przyjeździe do Rzeszowa, tj. 9 kwietnia miał miejsce najpoważniejszy incydent. Gdy grupa uczniów wychodziła z hotelu „Iskra” jeden z nich został zaatakowany przez 38-letniego żołnierza zawodowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Żołnierz wyzywał Portugalczyka od „brudasów”, „ku…w”, a także szarpał go za ubranie i włosy. Sprawę o znieważenie na tle narodowościowym i naruszenie nietykalności cielesnej Portugalczyka prowadzi Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury.

Jeden z policjantów z rzeszowskiej komendy tak podsumował nieprzyjemne przeżycia Portugalczyków przed hotelem „Iskra”: “Kilkoro z nich na swoje nieszczęście nie wiedziało o tym, że ma ciemniejszą karnację skóry. Jak to zobaczyli nasi „patrioci”, to pomyśleli: Co u nas będą robić islamiści?”

Firma organizująca przyjazd Portugalczyków obawiając się o ich bezpieczeństwo chciała ich zabrać z Rzeszowa i odwieźć do Portugalii. Jednak ostatecznie uczniowie opuścili hotel i zamieszkali w domu na obrzeżach Rzeszowa. Wynajęta firma ochroniarska pilnuje studentów, którzy boją się o swoje bezpieczeństwo.

“Żal dupę ściska po tym, co spotkało Portugalczyków. To wstyd, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku. W XIV, XV i XVI w. byliśmy oazą wolności. Obok nas mieszkali Tatarzy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, bracia Arianie, mieszkali tutaj Żydzi. Wszyscy chodzili do innego kościoła. Nikomu to nie przeszkadzało. Nasi uczniowie byli na praktykach w Portugalii, przyjmowano ich tam nadzwyczaj serdecznie, miło, uprzejmie, żeby nie powiedzieć – przyjacielsko. Teraz Portugalczycy przyjechali do nas i dzieją się takie rzeczy” – mówi Augustyn dla „Rzeszów News”

Powiadomione o zdarzeniach władze Rzeszowa z jednej strony zapewniają, że miasto nie będzie tolerowało rasistowskich incydentów, z drugiej – nie czują się odpowiedzialne za rasistowskie wybryki. “Jeśli kogoś się zaprasza, to naszym obowiązkiem jest zapewnić bezpieczeństwo tym osobom. (…) Wyciągniemy wnioski i konsekwencje wobec dyrektorki szkoły za to, że nie zgłosiła nam tych zdarzeń. To ona była odpowiedzialna za to, żeby Portugalczycy czuli się w Rzeszowie bezpiecznie” – twierdzi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. an ty 25.04.2016 20:11

  coz… miesiace indotkrynacji robia swoje. Cala wina zwalana jest na islamskich zolnierzy sciagnietych do zachodniej europy przez syjonistyczne mendy pokroju sorosa czy makreli,a niewinni turysci dostaja omloty od swojskich, nie znajacych jezykow obcych bandytow:)

 2. Waldorfus 25.04.2016 20:39

  Kapitan Ameryka: Zero tolerancji

  – jak sięgam pamięcią, to było sztandarowe hasło polskiej prawicy – skupionej w oku PiS-u.

  No cóż… Nawet prof. Legutko nagminnie postponował tolerancje w swoich książkach, zapominając że istnieje takie pojęcie jak permisywizm – nierozerwalnie związane z relatywizmem moralnym i nihilizmem.

  Gdy nie będzie już ani jednego czarnoskórego murzyna w Polsce, zabiorą się za długowłosych i członków stowarzyszenia wielbicieli Kriszny; którzy, oskarżani przez środowiska katolickie o sekciarstwo, boją się być kościołem.

  Wolni ludzie: „No… to… jankeskie p(…) (wyciąłem na wszelki wypadek „część od roweru”)… z parafii nie wyjedziecie”…: https://ewastankiewicz.wordpress.com/2015/09/26/krzysztof-szczerski-dialogi-o-naprawie-rzeczypospolitej/#comment-8315

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.