Pomnik czarnoskórych zamiast monumentu generała Lee

Opublikowano: 24.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1258

Na początku września w Richmond zdemontowano monument przedstawiający generała Roberta E. Lee dowódcy wojsk Skonfederowanych Stanów Ameryki w czasie wojny secesyjnej. Teraz niedaleko tego miejsca ustawiony został „Pomnik Emancypacji i Wolności”, upamiętniający walkę czarnoskórych walczących o zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Obalanie pomników rozpoczęło się kilka tygodniu po śmierci czarnoskórego przestępcy George’a Floyda. Aktywiści ruchu „Black Lives Matter” rozpoczęli wówczas swoistą wiwisekcję amerykańskiej historii, dopatrując się „rasistowskich” wątków w życiu wielu historycznych postaci. Ich głównym celem stali się jednak dowódcy wojsk konfederacji z okresu wojny secesyjnej.

Właśnie dlatego na początku września w Richmond w stanie Wirginia zdemontowany został pomnik przedstawiający generała Lee. Niecałe dwie mile od miejsca, w którym się on znajdował, odsłonięto właśnie „Pomnik Emancypacji i Wolności”. Ma on upamiętniać czarnoskórych niewolników, którzy przed i po wojnie secesyjnej walczyli z systemem niewolnictwa w Ameryce.

Monument przedstawia kobietę tulącą dziecko i trzymającą w ręku dokument z datą 1 stycznia 1863 roku. Właśnie wówczas prezydent Abraham Lincoln wydał „Proklamację Emancypacji”, która zakończyła niewolnictwo. Na cokole pomnika umieszczono z kolei tablicę dziesięciu czarnoskórych postaci walczących z tym zjawiskiem w Wirginii.

Gubernator Ralph Northam mówił podczas odsłonięcia monumentu, że likwidacja pomnika generała Lee była „jednym z najbardziej dumnych momentów” w czasie jego rządów. „Pomnik Emancypacji i Wolności” ma być zaś „bardziej reprezentatywny dla Wirginii i jej przyszłości”.

Na podstawie: Dailymail.co.uk, Nypost.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.