Polsko-litewski gazociąg prawie gotowy?

Opublikowano: 17.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 818

Litewskie media informują, że na granicy z Polską ruszył ostatni etap prac przy budowie gazociągu GIPL, który ma połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy.

Jak informuje litewski „Ekspress-Nedelia”, ruszył ostatni etap prac przy budowie polsko-litewskiego gazociągu. Powołując się na komunikat operatora litewskiego systemu przesyłowego AB Amber Grid gazeta informuje, że na granicy Polski i Litwy rozpoczęto montowanie wyposażenia stacji gazowych, kończą się także prace spawalnicze na samym rurociągu. Na terenie Litwy do zespawania pozostało 14 km rurociągu z przewidzianych po stronie litewskiej 165 km. Zakończenie budowy gazociągu zaplanowano do końca tego roku.

Polsko-litewski gazociąg GIPL ma połączyć systemy przesyłowe Polski i Litwy, po stronie polskiej gazociąg będzie miał długość 343 km, po stronie litewskiej ok. 165 km. Całkowita wartość inwestycji wynosi około 500 mln euro, a Unia Europejska finansuje do 60% kosztów inwestycji. Projekt razem z Amber Grid realizuje polska firma Gaz-System.
Po przyłączeniu GIPL w stronę krajów bałtyckich będzie można transportować do 27 terawatogodzin rocznie, w stronę Polski do 21 terawatogodzin rocznie, a rynki gazu krajów bałtyckich będą częścią wspólnego gazowego rynku Unii Europejskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o