Polskie złoto wraca z Londynu

Opublikowano: 12.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 830

Brytyjczycy trzymają sto ton polskiego złota w skarbcu należącym do Banku Anglii. Teraz NBP chce przenieść całe zasoby do Polski. Czy ma to związek z brexitem?

Narodowy Bank Polski pochwalił się ostatnio, że zwiększył ilość kruszcu do poziomu ponad 228 ton. Dzięki temu trafiliśmy na 11 miejsce w Europie i 22 na świecie pod względem posiadania złota. Londyńskie zasoby przechowywane w Banku Anglii znajdują się tam od lat i ma to związek z pozycją stolicy Wielkiej Brytanii na rynku obrotu tym kruszcem.

Bank Anglii podobnie jak jego amerykański odpowiednik przechowują u siebie złoto większości krajów, bo ich skarbce uważane są za najbezpieczniejsze na świecie. Chodzi głównie o stabilną sytuację polityczną i gospodarczą. Poza tym, koszty utrzymania tak ogromnej ilości złota są niewielkie.

Np. w 2015 roku NBP za przechowywanie swojej własności w Londynie zapłacił niecałe 6 tys. zł. Londyn jest jednym z największych centrów handlu złotem na świecie. Utrzymywanie zasobów w tym mieście wiąże się więc z mniejszymi kosztami transportu i lepszym dostępem do inwestorów.

Plany objęte są ścisłą tajemnicą i dlatego publicznie nie ujawnia się informacji na temat operacji przetransportowania 100 ton polskiego złota z Londynu do Warszawy.

Eksperci zastanawiają się też, czy nagła decyzja o transferze skarbca ma związek z brexitem. Być może ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z EU bez wcześniejszego uzgodnienia warunków utrudniłoby inwestowanie na rynku złota.

Ilustracja: erik_stein (CC0)
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Cosmo 12.07.2019 10:01

    Uwierzę jak zobaczę. Niekoniecznie na własne oczy. Co to za argument, że angielskie banki są bezpieczne? To tak jakby porównywać przechowywanie złota przez Brytyjczyków w sejfie bankowym a w Polsce w stodole pośrodku lasu pilnowanej przez ciecia. Kompletna bzdura.

  2. Jaccyb74 13.07.2019 06:51

    Ależ skad z żadnym Brexitem jeśli już to z ustawą 447 należałoby to powiązać.

  3. Cosmo 14.07.2019 10:52

    Wątpię. Jeśli 447 to w ICH interesie jest trzymanie tego złota jak najdalej od Polski. Kto z Polaków widział to złoto? Podejrzewam że nikt z naszymi rządzącymi włącznie. Teoretycznie złoto może tam być a praktycznie gdziekolwiek indziej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.