Polskie władze uzbroiły rząd Filipin przeciwko ludowi

Opublikowano: 20.08.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

Nowe władze Filipin skrytykowały śmigłowce, zakupione od polskiego rządu, jako nienadające się do działań bojowych. Oświadczyły też, że to ich ostatnie zakupy w Polsce. Czy maszyny są rzeczywiście niesprawne? Niewykluczone, że to wewnętrzną rywalizacja filipińskich elit, bowiem maszyny zakupiła poprzednia ekipa rządząca, na zdyskredytowaniu której zależy obecnej władzy. Chodzi o osiem polskich, wielozadaniowych śmigłowców PZL W-3 Sokół, wyprodukowanych w lubelskich zakładach PZL- Świdnik, które należą obecnie do włoskiej firmy Agusta Westland. Maszyny powędrowały na Filipiny w 2012 i 2013 roku i kosztowały ok. 200 mln. złotych.

Negocjacje w sprawie tego kontraktu już w 2006 roku prowadził z ramienia polskiego rządu, ówczesny szef MON, Radosław Sikorski, przekonując tamtejsze władze do polskiej oferty.

Polityczne przepychanki towarzyszące tej transakcji to dobra okazja, żeby przyjrzeć się z kim handluje polski rząd i jak jego zapewnienia o „obronie demokracji i praw człowieka” mają się do rzeczywistości. Wszyscy dobrze znamy wezwania do solidarności z uciskanymi mieszkańcami Kuby czy Białorusi, wygłaszane co jakiś czas przez polskie media oraz rządową dyplomację. Okazuje się jednak, że w przypadku krajów Azji czy Bliskiego Wschodu, władze przeczą własnym deklaracjom.

Jak donoszą filipińskie organizacje związkowe i pozarządowe, tylko w tym roku z rąk nieznanych zabójców, zginęło trzech działaczy związkowych, a czwarty przeżył nieudany atak.

25 stycznia 2013 r. od kul zabójcy zginął Emilio Rivera, szef Spółdzielni Transportu Matina Aplaya oraz działacz organizacji NCTU-Davao. 2 lipca zabito Petalcorina, przewodniczącego sieci organizacji transportowych (NETO-NCTUAPL) również w mieście Davao. Z kolei 18 lipca zabity został 47-letni Kagi Alimudin P. Lucman, który zginął w czasie, gdy prowadził auto, po odwiezieniu trójki swoich dzieci do szkoły. Lucman był przewodniczącym Związku Operatorów w wiosce Notre Dame oraz szefem Stowarzyszenia Kierowców. Kolejny działacz organizacji transportowych w Davao, Carlos Cirilo z Sojuszu Organizacji Transportowych (MATO), przeżył próbę zamachu na jego życie, dzięki temu, że granat rzucony do jego domu nie wybuchł. Zdarzenie miało miejsce 21 maja.

Jak informują organizacje związkowe z Davao, Petalcorin, Rivera i Cirilo byli bardzo aktywni w ujawnieniu wielu nieprawidłowości do jakich dochodziło i nadal dochodzi w urzędzie transportu lądowego.

Prześladowania związkowców to jednak nie jedyne zajęcie tamtejszej władzy i elit ekonomicznych. Potrzebuje ona również broni do zwalczania tamtejszej partyzantki komunistycznej o nazwie Nowa Armia Ludowa (NPA).

Nowa Armia Ludowa (New People’s Army) jest zbrojnym ramieniem Komunistycznej Partii Filipin (Communist Party of the Philippines – CPP). Walka z komunistyczną partyzantką była jednym z głównych haseł wyborczych prezydenta Benigno Aquino III. Departament Stanu USA oraz Unia Europejska uznaje Nową Armię Ludową za organizacje terrorystyczną i przypisuje jej m.in. ataki na amerykańskich obywateli na terenie Filipin. Manila skreśliła NPA z listy terrorystycznych ugrupowań w 2011 roku kiedy podjęte zostały wstępne rozmowy pokojowe.

W lutym 2013 ponad 100 uzbrojonych partyzantów Nowej Armii Ludowej zaatakowało jedną z największych plantacji ananasów na świecie w Manolo Fortich w prowincji Bukidnon w południowych Filipinach, należącą do firmy Del Monte Philippines Inc. W trakcie walk zastrzelony został strażnik, a trzej inni ranieni. Oprócz tego wyrządzono rozliczne szkody m.in. podpalono kilka budynków. Wcześniej grupa starła się z siłami rządowymi, które były jednak zbyt słabe aby powstrzymać zbrojny rajd na ternie korporacji.

NPA odpowiedzialność za atak zrzuca na praktyki firmy Del Monte, która łamie przepisy o ochronie środowiska oraz prowadzi interesy z wielonarodowymi korporacjami będącymi wrogiem lewicowych ugrupowań.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.