Polskie obchody wyzwolenia Auschwitz bez Putina

Opublikowano: 14.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1515

Na czele rosyjskiej delegacji, uczestniczącej w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz stanie ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew.

„Strona rosyjska poinformowała organizatora uroczystości rocznicowych z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, że Rosję będzie reprezentował ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Nie ma w planach wysłania na te uroczystości oficjalnych przedstawicieli z Moskwy” – poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiej służby dyplomatycznej Władimir Aleksandrow.

Wcześniej w mediach pojawiały się spekulacje na temat tego, czy w uroczystościach w Polsce weźmie udział prezydent Rosji Władimir Putin. Przypomnijmy, oficjalnie na temat zaproszenia Putina do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz pod koniec grudnia ubiegłego roku wypowiedział się Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, zaznaczając, że zaproszenie formalnie wystosowuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz ocaleni.

„To oni zapraszają i na ich zaproszenie wszyscy odpowiadają, przyjmując je lub nie. Jeśli Prezydent Putin odmówił przyjęcia zaproszenia od byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, to jest mi to trudno komentować; jest to odmówienie zaproszenia wysłanego nie w imieniu władz polskiego państwa, ale w imieniu ocalałych” – podkreślił, dodając, że to będzie jedna z ostatnich okazji do wysłuchania relacji samych ocalałych.

Prezydent Rosji ma wziąć udział w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu w Jerozolimie. Na izraelskie obchody na Światowe Forum Holocaustu nie pojedzie prezydent Andrzej Duda, ponieważ organizator – Yad Vashem – nie przewidział w programie jego wystąpienia. Zdecydowano natomiast, że wystąpią przedstawiciele Wielkiej Czwórki oraz Niemcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. janpol 15.01.2020 00:38

    Jak prawda to do końca:
    – cześć budynków w którym powstał KL Auschwitz to koszary AUSTRIACKIE (!) a dopiero potem polskie. Ale teren został ogrodzony, znacznie przebudowany i rozbudowany.
    – KL Birkenau to, przez znaczny okres czasu – obóz niezależny z własną komendanturą, był faktycznie pomyślany początkowo jako obóz dla sowieckich jeńców ale szybko go rozbudowano i dodano “funkcję” obozu zagłady (Vernichtungslager, czasami w literaturze spotyka się też nieprawidłową nazwę Sonderkommando od oddziału jaki tam “pracował” czyli mordował).
    – Był jeszcze KL Monowitz z siecią podobozów, jako rezerwa darmowych robotników.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.