Polskie obchody wyzwolenia Auschwitz bez Putina

Opublikowano: 14.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 923

Na czele rosyjskiej delegacji, uczestniczącej w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz stanie ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew.

„Strona rosyjska poinformowała organizatora uroczystości rocznicowych z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, że Rosję będzie reprezentował ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Nie ma w planach wysłania na te uroczystości oficjalnych przedstawicieli z Moskwy” – poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiej służby dyplomatycznej Władimir Aleksandrow.

Wcześniej w mediach pojawiały się spekulacje na temat tego, czy w uroczystościach w Polsce weźmie udział prezydent Rosji Władimir Putin. Przypomnijmy, oficjalnie na temat zaproszenia Putina do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz pod koniec grudnia ubiegłego roku wypowiedział się Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, zaznaczając, że zaproszenie formalnie wystosowuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz ocaleni.

„To oni zapraszają i na ich zaproszenie wszyscy odpowiadają, przyjmując je lub nie. Jeśli Prezydent Putin odmówił przyjęcia zaproszenia od byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, to jest mi to trudno komentować; jest to odmówienie zaproszenia wysłanego nie w imieniu władz polskiego państwa, ale w imieniu ocalałych” – podkreślił, dodając, że to będzie jedna z ostatnich okazji do wysłuchania relacji samych ocalałych.

Prezydent Rosji ma wziąć udział w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu w Jerozolimie. Na izraelskie obchody na Światowe Forum Holocaustu nie pojedzie prezydent Andrzej Duda, ponieważ organizator – Yad Vashem – nie przewidział w programie jego wystąpienia. Zdecydowano natomiast, że wystąpią przedstawiciele Wielkiej Czwórki oraz Niemcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

Jak prawda to do końca:
– cześć budynków w którym powstał KL Auschwitz to koszary AUSTRIACKIE (!) a dopiero potem polskie. Ale teren został ogrodzony, znacznie przebudowany i rozbudowany.
– KL Birkenau to, przez znaczny okres czasu – obóz niezależny z własną komendanturą, był faktycznie pomyślany początkowo jako obóz dla sowieckich jeńców ale szybko go rozbudowano i dodano “funkcję” obozu zagłady (Vernichtungslager, czasami w literaturze spotyka się też nieprawidłową nazwę Sonderkommando od oddziału jaki tam “pracował” czyli mordował).
– Był jeszcze KL Monowitz z siecią podobozów, jako rezerwa darmowych robotników.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ