Polskie górnictwo znowu mocno „na plus”

Opublikowano: 24.08.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Przeczekanie gorszego okresu dla branży i nie słuchanie w tym czasie co niektórych “ekspertów”, którzy postulowali likwidację całego sektora węgla kamiennego w Polsce, okazało się być strzałem w “10”. Po zaledwie sześciu miesiącach 2017 roku kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odnotowała 1,43 mld zł zysku na czysto. Co ciekawe – w analogicznym okresie rok temu spółka ta miała 149,11 mln zł straty. Inne polskie spółki wydobywcze również odnotowały zyski, dzięki czemu cały rok 2017 może być najlepszy w historii polskiego górnictwa!

Zgodnie z oficjalnymi raportami na temat wyników finansowych kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) po sześciu miesiącach 2017 roku odnotowała 1 mld 430 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 149,11 mln zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak czytamy w komunikacie prasowym JSW: “Wyższe przychody wynikały przede wszystkim z wyższych cen sprzedaży węgla i koksu. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym półroczu tego roku w stosunku do adekwatnego okresu roku poprzedniego aż o 103,3%. W przypadku samego węgla koksowego średnia cena sprzedaży uzyskana przez grupę kapitałową JSW w pierwszym półroczu 2017 roku była o 135,5% wyższa niż rok wcześniej. Cena węgla do celów energetycznych wzrosła w tym czasie o 10,5%”.

Inna spółka wydobywcza – Lubelski Węgiel “Bogdanka” – która jest kontrolowana przez państwową Eneę, również pochwaliła się dodatnimi wynikami finansowymi za I półrocze 2017 roku. Zgodnie z oficjalnym komunikatem spółka ta miała 112,1 mln zł zysku na czysto.

Zestawiając te informacje z szacunkowymi (jeszcze nie opublikowanymi) wynikami Polskiej Grupy Górniczej (która według planów po pierwszym półroczu miała osiągnąć ok. 160 mln zł zysku na czysto), z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić że rok 2017 będzie dla sektora górnictwa węgla kamiennego rekordowy pod względem osiąganych zysków. Odnotujmy, że jak do tej pory najlepszy wynik polskie górnictwo osiągnęło w 2011 roku, kiedy wygenerowało zysk na poziomie 2,8 mld zł. Jeśli tempo osiąganych zysków z pierwszego półrocza utrzyma się także w drugim, to cały rok 2017 może się zakończyć wynikiem, który przekroczy 3 miliardy złotych!

Powstaje pytanie – gdzie podziali się wszyscy ci “eksperci” i “niezależni doradcy”, którzy jeszcze nie tak dawno twierdzili, że polskie górnictwo jest nierentowne?

Na podstawie: Stooq.pl, WNP.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
piosk2
Użytkownik
piosk2

znaczy, że emerytury górnicze są już w całości finansowane przez spółki wydobywcze?
Czy nadal dokładamy do nich górnikom, aby spółki mogły mieć mniejsze koszty funkcjonowania i wykazywać zyski ?