Polskie firmy w końcu wdrażają innowacje

Opublikowano: 12.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1355

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował nowy raport dotyczący aktywności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw. Okazuje się, że nowe rozwiązania wdraża rekordowa liczba firm w historii pomiarów. Najbardziej innowacyjne są więc sektory koksowniczy i naftowy, z kolei najmniej podobnymi kwestiami zajmuje się przemysł odzieżowy.

Niedawno dane na temat innowacyjności polskich biznesów opublikował Główny Urząd Statystyczny. Ze sporządzonych przez niego danych wynika, że w latach 2018-2020 aktywność innowacyjną wykazało w trakcie swojej działalności prawie 36,7 proc. przedsiębiorstw przemysłowych, a także 33 proc. firm działających w szeroko pojętym sektorze usług.

Analitycy PIE zauważyli, że jest to najwyższy wskaźnik w historii dotychczasowych pomiarów. W porównaniu do lat 2017-2019 odsetek przedsiębiorstw wprowadzających innowacje wzrósł o 15 pkt. proc. w firmach przemysłowych, a także o 19,3 pkt. proc. w przypadku podmiotów funkcjonujących w sektorze usługowym.

Najbardziej innowacyjne jeśli chodzi o przemysł mają być przedsiębiorstwa działające w branży wytwarzania i przetwarzania koksu, i w rafinacji ropy naftowej. W ich przypadku innowacje wdrożyło blisko 62,5 proc. firm. Na drugim miejscu uplasowały się podmioty funkcjonujące na rynku farmaceutycznym. Rzecz ma się najgorzej w przypadku przemysłu odzieżowego. Jedynie 21,6 proc. firm działających w tym segmencie gospodarki zdecydowało się w latach 2018-2020 wdrożyć innowacyjne rozwiązania.

W sektorze usługowym na nowe rozwiązania stawiają najchętniej przedsiębiorstwa funkcjonujące w sektor ubezpieczeń, reasekuracji oraz funduszy emerytalnych, bo uczyniło to około 85,1 proc. z nich. Najgorzej wypadły z kolei transport lądowy i rurociągowy z odsetkiem 20,2 proc. firm.

Eksperci Instytutu w rozmowie z Polską Akademią Prasową zauważają jednak, że to właśnie sektor usług wydaje w ostatnich latach więcej pieniędzy na innowacje niż przemysł. Firmy usługowe wydały na ten cel w ubiegłym roku 18,4 mld zł, co oznacza wzrost o 5,3 mld w stosunku do 2017 roku. Przemysł na przestrzeni dwóch lat zmniejszył wydatki na ten cel o 3 mld zł.

Liderami innowacji są na ogół duże podmioty gospodarcze, czyli te zatrudniające co najmniej 250 osób. Spośród nich na nowe rozwiązania postawiło 58,1 proc. firm z sektora usługowego oraz 61,1 proc. działających w przemyśle.

Aktywność innowacyjna polskich firm paradoksalnie spowodowana jest pandemią koronawirusa. Ubiegłoroczne lockdowny spowodowały, że przedsiębiorstwa musiały postawić między innymi na cyfrową obsługę swoich klientów, a przede wszystkim na całą transformację cyfrową.

Na podstawie: Forsal.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.