Polskie firmy miałyby brać udział w odbudowie Doniecka

Opublikowano: 06.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1191

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaprezentował podczas specjalnej konferencji mapę swojego kraju, z podziałem na regiony do odbudowania przez firmy z państw sojuszniczych. Według obecnych planów władz w Kijowie, polskie i włoskie przedsiębiorstwa po wojnie miałyby zajmować się terenami zajmowanymi obecnie przez separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej.

W szwajcarskim Lugano zorganizowana została konferencja poświęcona „Ramom mądrego i zrównoważonego procesu odbudowy Ukrainy”. Jej najważniejszą częścią była prezentacja przedstawiona przez ukraińskiego premiera. Dotyczyła ona udziału państw sojuszniczych w obudowywaniu regionów Ukrainy najbardziej zniszczonych przez rosyjską inwazję.

Z mapy pokazanej przez Szmyhala wynika, że firmy z Polski i Włoch po zakończeniu konfliktu miałyby wziąć udział w rekonstrukcji obwodu donieckiego. Obecnie większość jego terenów jest kontrolowana jednak przez prorosyjskich separatystów, tworzących tam od 2014 roku tak zwaną Doniecką Republikę Ludową.

Niewiele lepszą ofertę otrzymały Czechy, Finlandia i Szwecja, także wspierające Ukrainę w jej wojnie z Rosją. Według Szymhala tamtejsze przedsiębiorstwa miałyby odbudowywać obwód ługański, w całości zajęty przez Rosjan i wspierające ich siły separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Państwom zachodnim miałyby z kolei przypaść między innymi regiony, w których w ogóle nie stacjonują rosyjskie wojska. Przykładem może być obwód czernichowski przypadający Niemcom, rówieński rezerwowany Irlandczykom czy odeski zaznaczony jako teren do odbudowy przez Francję i Szwajcarię.

Plan rekonstrukcji zniszczonych regionów miałby być przeprowadzony w trzech etapach. Ogółem plan naprawczy dla Ukrainy oszacowany jest na blisko 750 mld dolarów.

Na podstawie: Interia.pl, Reuters.com
Źródło: Autonom.pl

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Polski rząd informacjame z konferencji w Szwajcarii nazywa „nieporozumieniem”. „My już wcześniej, zanim dzisiejsze mapy były prezentowane przez premiera Ukrainy, ustaliliśmy, że tym obwodem, na którym Polska będzie się koncentrować, to obwód charkowski” – powiedział wiceszef MSZ. Jeśli to prawda, wygląda na to, że władze ukraińskie bez porozumienia z Polską zmieniły decyzję.

26

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. polach 06.07.2022 10:12

  Haha:) Tych terenów co zajęła Federacja Rosyjska już nie odzyskają..więc ich plany to jakaś komedia.

 2. Rgga34 06.07.2022 11:49

  Hahaha dobre dobre.
  Dzielenie skóry na niedźwiedziu z czego Polska nie dostastanje nawet ochłapów.
  “Bracia” ukraincy…żałosne.

 3. MasaKalambura 06.07.2022 18:53

  Plany trzeba robić, by dawać im nadzieję w tych czarnych czasach, bo z drugiej strony jest ostra presja propagandy rosyjskiej opowiadającej, jak to w Polsce i na Zachodzie już nienawidzą Ukraińców, jak to ich opuściliśmy, prześladujemy ich obywateli, jak to jedyna szansa na dobrobyt Ukraińców to Rosja.

 4. Wojna INFO 08.07.2022 13:03

  Czy ja coś przespałem? Kiedy Ukraińcy wygrali tę wojnę, że wiedzą jakie mają tereny do odbudowy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.