Polskie cmentarze na Wołyniu sprzątali Polacy, a nie Ukraińcy?

Opublikowano: 24.04.2022 | Kategorie: Media, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1995

Dwa tygodnie temu Polacy usłyszeli z mediów głównego nurtu, że Ukraińcy z Wołynia posprzątali polskie cmentarze w rejonie kiwereckim. Wszystkie groby zostały uprzątnięte na święta wielkanocne. Uczestnicy akcji podkreślili, że jest ona wyrazem ich wdzięczności Polsce za pomoc okazaną Ukrainie po rosyjskiej agresji. Tylko, że wiadomość opublikowana przez portal „Monitor Wołyński” i nagłośniona przez Fundację Partnerstwo dla Europy Środkowo-Wschodniej, którą później podchwyciły media głównego nurtu w Polsce, może być fejkiem.

Akcja sprzątania grobów na cmentarzach na Wołyniu była inicjatywą mieszkających tam Polaków. Przymierzali się do tej akcji od zeszłego roku, prosząc polską stronę o pomoc w sfinansowaniu sprzątania – informuje bloger Jacek Boki.

Kto stworzył pierwszą informację o sprzątaniu polskich cmentarzy przez Ukraińców? Ukrainiec Anatol Olich (autor artykułu w „Monitorze Wołyńskim”) cytujący Ukraińców – Romana Stasiuka (deputowanego Rówieńskiej Rady Obwodowej z Hruszwicy), Wiktora Minicza i Oleksija Złatohorskiego.

Kto podważa wiarygodność relacji Ukraińców? Jacek Boki pisze na blogu „Kresy we krwi”, że Polak z Holandii, który utrzymuje bezpośredni kontakt z Polakami z Ukrainy, którzy te cmentarze własnoręcznie sprzątali. Według niego Ukraińcy nie zainicjowali akcji sprzątania cmentarzy, lecz mniejszość polska na Ukrainie pamiętająca o zamordowanych podczas rzezi wołyńskiej rodakach, a Ukraińcy przypisali sobie jej zasługi.

Z jednej strony mamy doniesienia Ukraińców, którym zależy na pokazaniu się z dobrej strony Polakom, z drugiej strony kresowiaka, który pamięta o rzezi wołyńskiej i za Ukraińcami nie przepada. Jak było naprawdę?

W ubiegłych latach polskie media nieraz pisały o Polakach z Polski i Ukrainy sprzątających polskie groby na Ukrainie. Można o tym przeczytać na stronach Rp.pl, Milicz.pl, Radio.Lublin.pl, Dzieje.pl, pl.Aleteia.org i wielu innych.

W 2022 roku, gdy w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej polskie media zalewa proukraińska propaganda pełna fejków, Polacy nagle przestali sprzątać groby Polaków, a ich zadanie przejęli Ukraińcy. O ile Polacy z Polski mogli faktycznie zrezygnować z wyjazdu na Ukrainę z obawy o swoje życie, to rezygnacja wydaje się nadzwyczaj nieprawdopodobna w przypadku naszych ukraińskich rodaków.

W tym roku ani jeden polski portal mainsteramowy nie poinformował o sprzątaniu polskich cmentarzy na Ukrainie przez Polaków. Wszystkie nagle zaczęli sprzątać Ukraińcy a Polacy przestali? Dlatego informacja od Jacka Bokiego wydaje się wiarygodna i należy podejrzewać, że Ukraińcy zrobili zdjęcia Polaków sprzątających cmentarze nazywając ich Ukraińcami, lub (w najlepszym razie) pomogli im przypisując sobie 100% zasług.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: KresyWeKrwi.blogspot.com, MonitorWolynski.com
Źródło: WolneMedia.net

21

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Adalb 25.04.2022 02:55

    A czegóż można było oczekiwać po banderowskim pismaku ” Ukrainiec Anatol Olich (autor artykułu w „Monitorze Wołyńskim”)” , oszustwa i kłamstwa dla jego kijowskiego komicznego mocodawcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.