ZUS ma dziurę budżetową na 77 miliardów zł

Opublikowano: 14.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2225

ZUS przedstawił najnowszą prognozę wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2019-2023. Dziura w finansach FUS za pięć lat – w najbardziej pesymistycznym wariancie – może przekroczyć 77 miliardów złotych! To właśnie z FUS wypłacane są m.in. emerytury.

Raz w roku przygotowuje taką prognozę – w trzech wariantach – optymistycznym, pośrednim i pesymistycznym. Z przedstawionego przez ZUS dokumentu wynika, że deficyt FUS czyli różnica między wpłacanymi składkami a wypłacanymi świadczeniami będzie rosnąć. I tak, biorąc pod uwagę pesymistyczny wariant, w przyszłym roku dziura wyniesie 57,6 mld zł, a już w 2023 r. wzrośnie o prawie 20 mld zł.

W wariancie pośrednim – według ZUS najbardziej prawdopodobnym – w 2019 r. deficyt wyniesie 48,5 mld zł, a w 2023 r. będzie o niemal 10 mld zł większy. Powód? Na emeryturę przechodzą roczniki z powojennego wyżu, ale także skutek reformy reformy rządu obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska od października 2017 r. po obniżeniu wieku emerytalnego, na emeryturę przeszło 700 tys. osób. I z roku na rok ta liczba będzie rosnąć. W 2023 r. liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 1,1 mln osób – wynika z prognozy. W ciągu pięciu lat przybędzie nam aż tylu emerytów? Niekoniecznie.

Z obecnych danych wynika, że na emeryturę przechodzi ok. 86 proc. osób od razu kiedy nabędzie prawo do emerytury. Polaków nie odstraszają niskie świadczenia – przeciętna emerytura kobiety po obniżeniu wieku emerytalnego to 1,6 tys. zł, mężczyzny – 2,6 tys. Rośnie jednocześnie rzesza osób, które pobierają emerytury niższe od minimalnych. Obecnie mniej niż 2019,80 zł brutto dostaje aż 207 tys. osób.

ZUS podkreśla, że mimo dziury w budżecie FUS pieniędzy na wypłaty rent, emerytur czy zasiłków, nie są zagrożone, bo gwarantuje je państwo. „W prognozowanym okresie rosnąć będzie zapotrzebowanie na pozaskładkowe przychody FUS (np.dotacje, zasilenie funduszu emerytalnego środkami z Funduszu Rezerwy Demograficznej)” – czytamy w prognozie. ZUS podkreśla też, że mimo wzrostu deficytu wydolność FUS(czyli możliwość finansowania świadczeń z wpłacanych na bieżąco składek) utrzymywać się będzie na wysokim poziomie – 78-79 proc.

Autorstwo: jP
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 14.12.2018 16:16

  Dojdzie do 100 mld i wtedy bajka POPISU się skończy.

 2. agama 14.12.2018 23:39

  emerytury beda, ale dla ukrainców, pakistańców, czeczenów, hindusów itd., których rząd sprowadza

 3. tojazenn 17.12.2018 12:33

  Niech wreszcie wprowadza 50% na 50% emerytury – czyli kto chce bedzie dostawal 50% od panstwa i 50% z wlasnych funduszy ktore zostawaly na ich wlasne konto przesylane zamiast do ZUSu
  Dziura sie zwiekszy na 25 lat a potem duzo wiekszy oddech!
  Edit: I nie beda mieli z czego ukrasc jak to PO zrobilo bo kasa na prywatnych kontach zostanie!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.