Polski paszport na wagę złota
To coraz powszechniejszy trend na Wyspach. Dla obywateli wychodzącej już z UE Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku przyznano o 14 procent więcej obywatelstw. Wszyscy nagle chcą mieć polski paszport.
Krzysztof Grzelczyk, polski konsul w Wielkiej Brytanii stwierdził, że boom na polskie paszporty, który rozpoczął się zaraz po brexitowym referendum, nie ustaje. Polskie obywatelstwo chcą mieć Brytyjczycy, żyjący w związkach małżeńskich z Polakami lub mający polskojęzyczne rodziny.
„Wzrost zapytań o polskie obywatelstwo (np. dla brytyjskich współmałżonków naszych obywateli) czy też wyraźnie rosnąca liczba wniosków o wydanie polskiego paszportu jest spowodowany podjętą w referendum decyzją Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. W 2016 r. wydaliśmy ponad 50 tys. paszportów, co stanowiło 14-procentowy wzrost w stosunku do roku 2015″ — powiedział konsul w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.
Już w pierwszych dniach po referendum polska ambasada w Londynie przeżywała oblężenie: w okresie od 24 czerwca do 11 lipca 2016 złożono 280 zapytań elektronicznych i ponad 700 telefonicznych. Brytyjczycy nagle zapragnęli obywatelstwa kraju unijnego. Polski paszport chcieli zdobyć, jak podał pracownik ambasady Konrad Jagodziński, „przede wszystkim potomkowie emigrantów, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej”.
Konsul dodał, że liczba polskich imigrantów na Wyspach znacząco maleje. Sami Polacy w UK boją się o swój status i obawiają się, że zostaną zmuszeni do masowych powrotów na łono ojczyzny: „Są to pytania natury praktycznej, dotyczące przede wszystkim emerytur, służby zdrowia, warunków życia w Polsce, przyszłych zasad podróżowania”. Przypomnijmy, że w 2016 zanotowano powrót 117 tysięcy imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. To o 30 procent więcej niż w 2015.
„Według badań brytyjskich na Wyspy przyjeżdża coraz mniej przybyszów z Polski i innych krajów naszego regionu. Z całej grupy ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej w pierwszym kwartale tego roku do Wielkiej Brytanii przybyło 26 tys. osób, dla porównania — w tym samym okresie ubiegłego roku było to blisko 40 tys.” — podał Grzelczyk. „Nie odnotowuję zmiany w relacjach między Polakami a Brytyjczykami. Polityka rządu brytyjskiego nie jest w żaden sposób dyskryminująca wobec Polaków. Ceni się ich szczególnie za kulturę pracy.”
Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com