Polski obóz koncentracyjny w Norwegii

Opublikowano: 30.11.2015 | Kategorie: Historia, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 554

Kwestia używania przez zagraniczne media zbitki „polskie obozy koncentracyjne” cyklicznie powraca. Tym razem zasadności jej użycia broni Norweska Rada Etyki Mediów.

Sprawa zaczęła się, gdy 15 sierpnia gazeta „Sør-Trøndelag” użyła określenia „polski obóz koncentracyjny” w recenzji filmu „Lektor”. Na publikację zareagowały ambasada RP w Oslo i portal ScanPress.net, które zażądały sprostowania podanej informacji. Trzy dni później gazeta zamieściła sprostowanie, które przez Henryka Malinowskiego, redaktora ScanPress.net, zostało jednak uznane za „zdawkowe i nie sprawiało wrażenia zrozumienia wagi popełnionego błędu”. Złożył on skargę do norweskiej Rady Etyki Mediów. Ta po początkowym odrzuceniu skargi zdecydowała się jednak ją rozpatrzyć.

I oddaliła protest. Pressens Faglige Utvalg uznała mianowicie, że wszystko jest w porządku i autorka recenzji, Astrid Kufaas Morken, nie popełniła błędu, przymiotnik „polski” zaś jest wyłącznie kryterium geograficznym.

Opublikowany 24 listopada werdykt spotkał się z szybką reakcją polskiego MSZ. Witold Waszczykowski stwierdził, że nie przyjmie takiej interpretacji. Zgodnie z decyzją UNESCO z 27 czerwca 2007 roku obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (a o niego chodzi w filmie) należy nazywać „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”, co jest określeniem nie pozostawiającym wątpliwości co do jego rzekomej „polskości”.

Decyzja PFU sankcjonuje wprawdzie użycie określenia „polski obóz koncentracyjny”, jednak obserwowana od dłuższego czasu aktywizacja polskiej dyplomacji i coraz szybsze podejmowanie kroków mających na celu walkę z sugerującym polskie sprawstwo określeniem pozwala mieć nadzieję na to, że jest to tylko stan przejściowy. Czas pokaże.

Autorstwo: Przemysław Mrówka
Na podstawie: ScanPress.net, TVP.info, TVN24.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.