Polski MSZ chce unieważnić porozumienie NATO-Rosja

Opublikowano: 26.11.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski będzie dążył do unieważnienia porozumienia NATO-Rosja z 1997 roku jako „niezobowiązującego prawnie” i „podjętego w innych realiach międzynarodowych”.

W wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” Waszczykowski oznajmił, że “Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa” podpisany między Rosją i NATO w 1997 roku powinien zostać unieważniony tłumacząc, że „było to porozumienie o charakterze politycznym, niezobowiązujące prawnie i podjęte w innych realiach międzynarodowych”.

Już wcześniej z ust Waszczykowskiego padały takie oświadczenia, zwłaszcza po październikowym spotkaniu polityków Prawa i Sprawiedliwości z ambasadorem USA Paulem Jonesem. Na tym też spotkaniu po raz pierwszy w tak dobitnej formie wybrzmiał postulat unieważnienia porozumienia NATO-Rosja, które zdaniem polityków PiS nie powinno być już dla Polski wiążące, bowiem Rosja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, przedzierzgając się w „agresywnego sąsiada”, który prowadzi już „trzecią wojnę: z Gruzją, Ukrainą, a teraz z Syrią”.

Wcześniej też Waszczykowski oświadczył, że unieważnienie porozumienia między NATO i Rosją jest warunkiem bezpieczeństwa Polski, która traktowana jest według niego jako członek sojuszu drugiej kategorii.

Deklaracje Waszczykowskiego pobudziły już niektóre państwa zachodnie do adekwatnej reakcji. Niemcy w szczególności kategorycznie odrzucają możliwość unieważnienia porozumienia, uważając taki krok za prowokacyjne wobec Rosji posunięcie.

Nie pierwszy raz wyważeni niemieccy politycy sprzeciwiają się takiemu machaniu szabelką przez polskich polityków. Jednym z nich jest szef niemieckiego MSZ-u Frank Walter Steinmeier, który nie tylko kategorycznie odrzuca możliwość anulowania porozumienia z 1997 roku, ale też sprzeciwia się rozmieszczeniu w Polsce większych sił NATO, respektując tym samym postanowienia paryskiego szczytu, zwłaszcza to, mówiące o tym, że nie będzie rozmieszczenia znaczących jednostek wojskowych sojuszu na terytorium nowo przyjętych krajów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.