Polski herb czeka lifting

Opublikowano: 06.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1347

Po wyborach prezydenckich resort kultury przedstawi projekt liftingu symboli państwowych. O to, by w herbie pojawił się krzyż, zabiegali heraldycy – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak podaje źródło najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie to „całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami”.

Według „Rzeczpospolitej”, rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji ustawy o symbolach narodowych już w ubiegłym roku, jednak w obawie przed reakcją elektoratu, zostanie on przedstawiony dopiero po wyborach. Centrum Informacyjne MkiDN twierdzi, że kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi, której przywrócenia od lat domagają się specjaliści, gdyż polski prezydent jest jedynym z niewielu na świecie nieposiadającym swojej flagi.

Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami. Byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa.

Jak zauważa dziennik, największe emocje może budzić jednak pojawienie się w herbie krzyża. Z informacji dziennik wynika, że zabiegała o to działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna, która proponowała, aby na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową.

MKiDN zamówiło także oficjalne pliki graficzne przedstawiające herb. Odcień czerwieni na fladze i tarczy herbu, który w obecnej ustawie jest podany w sposób niejasny, ma stać się karmazynem.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Kaczor3333 06.02.2020 12:27

  Ciekawe czy Polsce przytrafi się historia, podobna do tej opowiedzianej w serialu “Opowieść podręcznej”?

 2. Radek 06.02.2020 16:57

  Czyli chcą ukrzyżować Polskę? Nie dość, że ukrzyżowali Jezusa, to jeszcze chcą Polskę…. pogięło ich.

 3. Fenix 07.02.2020 08:36

  Co prezydenta koronują ,czy orła krzyżują?

 4. polach 07.02.2020 10:21

  Wznoszenie sztandaru z orlem dla tkz prezydenta marionetki to obraza dla orla…a krzyz to juz jakis kiepski zart..
  Niech kaczke dadza na sztanadrze prezydenta i gwiazde dawida, bedzie jasne wtedy dla kogo pracuje ..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.